nu elimin apa

03-05-2014
lavidia1
Nu este medic/terapeut
lavidia1
Buna ziua,

Am o problema destul de suparatoare si nu stiu cum sa o rezolv si la ce medic sa merg. Acum 3 ani, am observat ca ma ingras foarte tare fara sa mananc. Am luat in greutate 6 kg intr-o luna, eu tinand cura de slabie, adica iaurturi carne slaba si multe lichide, apa si daca era suc, era suc fara zahar. Am fost la endocrinologie, unde mi s-a spus ca nu am nimic si sa fac bine sa nu mai mananc. Ba mi s-au dat si pastile OBECON de slabit. Cu aceste pastile mi-a scazut si pofta de mancare si nu am mai mancat nici atat, dar de scazut in greutate nu am scazut. Am facut apoi analize hormonale, si mi s-a spus ca am deficit de 21 alfahidroxilaza, si mi s-au prescris anticonceptionale yasmine. In prima luna cand am luat anticonceptionalele am slabit 8 kg, mancand mai mult decat inainte. Am reusit sa ma mentin cat de cat cam 1 an, dupa care anticonceptionalele nu si-au mai facut efectul. Am inceput iar sa iau in greutate nejustificat si ma simteam si rau. Am renuntat la AC, si m-am dus din nou sa imi fac analizele. Acum nu mai aveam deficit de 21 alfahiroxilaza, ci doar carenta de vitamina D. Am inceput sa iau vitamina D, dar nu vad nicio schimbare. Am luat tot ce se poate diuretic, dar in afara faptului ca ma simteam groaznic, nu am eliminat nimic. Cand iau diuretice, naturiste ca alceva nu am incercat, imi e atat de rau ca nu ma pot tine pe picioare, am palpitatii, ameteli si imi pierd echilibrul.Acum am inceput sa iau, din nou, ceai verde. Nu mananc mult, si dupa ce mananc imediat merg afara, dar nu elimin deloc apa. Urinez de 2 ori pe zi foarte putin cantitativ in conditiile in care beau cate 1, 5-2 l de lichide. Iar daca nu beau apa, imi e foarte sete.Sunt foarte slabita de la cure de slabire dar de dezumflat nu ma dezumflu. De exemplu, dimineata sunt atat de umflata ca ma stragnge verigheta foarte tare pe deget, dupa vreo 4 ore ma dezumflu asa incat verigheta imi pica de pe deget, iar seara iar ma strange. Asta in conditiile in care nu mananc nimic, daca mai si mananc ceva fluctuatiile sunt mai dese. Nu stiu ce poate fi, unde sa merg la urologie sau la endocrinologie, la ginecologie, sau unde sa gasesc o rezolvare?
Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pericolul consumului excesiv de apă
  • Apa din organism
  •