nu -mi vine sa cred ca e astm !

10-03-2011
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara ! In urma cu vreo 10 luni am fost diagnosticata cu astm bronsic, am urmat tratament cu singulaire, ventolin si aerius, dar din pacate nu am rezultate.poate nu reusesc eu sa ma acomodez cu ideea ca e astm !
Luna aceasta mi-a recamandat sa iau Seretide 50/100+xyzal 5mg +ventolin la nevoie...
Ce ma nelinisteste pe mine cel mai mult sunt tusele mele repetate si senzatia de sufocare la niveleul epiglotei, si am senzatia ca acolo este ceva care creste...
.!Am facut si testele cutanate care au iesit pozitive, iar in aceasta iarna am facut de 2 ori amigdalita pultacee!
Intrebarea mea e : sa mai fac si alte investigatii la nivelul laringelui sau e doar o senzatie datorata astmului sau formei alergice?
multumesc!
9 comentarii
0
10-03-2011, ora 18:59
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Ce varsta ai? Esti din Bucuresti?
Astmul a fost depistat in urma analizei IGE seric din sange?
Astept vesti.
0
11-03-2011, ora 20:28
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna! nu, nu am facut analiza IGE seric, doar testele cutanate care au iesit pozitive, spirometria care spre surprinderea mea este normala!
multumesc !
0
11-03-2011, ora 20:29
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
aaaaaa, am 31 ani, botosani
0
11-03-2011, ora 21:53
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Daca poti, sa faci IGE seric. Este concludent pentru astm. Sper ca te simti mai bine. Fii optimista!
Multa sanatate!
0
12-03-2011, ora 08:06
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Multumesc.!
0
12-03-2011, ora 22:27
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
astmul este o tulb psihosomatica. Iti recomand o psihoterapie
0
13-03-2011, ora 08:18
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
da, posibil, m-am gandit si eu la varianta asta...multumesc !
0
13-03-2011, ora 13:51
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
mult succes!
0
10-08-2017, ora 23:53
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, imi puteti oferi mai multe detalii in ceea ce priveste astmul ca tulburare psiho?sau care este legat, este prima data cand aud..eu am rinita, astm de anul trecut. M am trezit cu el dupa ce am fct o operatie la nas nereusita functional.ideea e k am refacut o in martie anul asta(dupa ce in per ian martie mi a mai intervenit dr pe nas k nu respiram bn), iar imediat dupa int mi a fost f rau, am vom.sange si am fct un fel de depresie postop, nu mai dormeam, slabisem, mi am revenit in 2 luni (am mers la dr, am fct sedinte ), noroc k a iesit mai bn functional. Dr pneumolog nu a pomenit niciodt de legat dintre astm si tulb psiho..chiar cateodt vreau sa imi dau seama dc asa presupusele crize de astm nu ar fi atacuri de panica (practic dupa operatie mi am revenit din simptome, am luat anxiar 3 sapt la indicatia dr pt lin si somn, iar din luna mai totul e ok, dorm, rad, munk, acas, ce fcem inainte/contrar perioadei de 2 luni dupa interv in care nu dormeam, plangeam, eram terminata)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •