nr scazut de trombocite

26-03-2008
silvia22juli
Nu este medic/terapeut
silvia22juli
Au fost 100 000. Dupa 14 zile de tratament cu Mendrol, cate 32 mg / zi, trombocitele au scazut la 65 000. Ce recomandati pentru cresterea numarului de trombocite? Trebuie sa fac o punctie.
2 comentarii
0
02-04-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista un risc de sangerare daca e o valoare confirmata la mai multe analize. Poate fi o trombopenie aparuta in urma unei boli infectioase, dar poate fi vorba de o suferinta a maduvei osoase. E obligatoriu sa mentineti legatura cu medicul hematolog pentru identificarea cauzei, sa evitati orice sangerare sau manevra injectabila, si, sub control medical, sa efectuati teste pentru coagulare sangvina. In conditiile unei sangerari la o persoana cu trombocitele scazute, se poate administra masa trombocitara in perfuzie, dar sa speram ca nu va fi cazul. daca vi se indica, faceti punctia medularta, pentru ca asa se afla cauza si se poate evalua corect situatia.
0
21-01-2009, ora 22:46
bdc
Nu este medic/terapeut
bdc
As avea nevoie de o lamurire va rog. mama mea si-a facut analizele pentru sange si i-a dat un nivel de 44.000 pentru trombocite. Cu 6 luni inainte a avut 88.000! Care ar putea fi cauza si ce probleme sau boli pot aparea. Imi puteti spune un nivel normal pentru ele. Medicul la care am facut a zis ca este in regula si nu am primit nici un tratament. va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: