nr de limfocite mari, neutrofile mici

21-06-2008
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
Fetita mea de 14 ani are nr de limfocite mare, 67.5, neutrofilele 26.2 iar volumul eritrocitar mediu 90.4. Am repetat analizele si au iesit aceleasi valori. Ce ma sfatuiti? Cineva mi-a spus ca nr mare de limfocite poate fi din cauza faptului ca are alergie. Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma indrumati. Va multimesc.
13 comentarii
0
22-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Care este numarul total de leucocite (WBC)? Valorile de mai sus (limfocite si neutrofile) sunt exprimate in procente banuiesc...
S-a vazut si un frotiu de sange periferic (exista pe buletinul de analiza o formula leucocitara notata cu pixul sau unele precizari?)
0
24-06-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
da limfocitele si neutrofilele sunt exprimate in procente si ia-m repetat analiza iar valorea limfocitelor a ierit: 57.0%, neutrofilele:35.6%, iar volumul eritrocitar mediu 91.5 fL. A mai aparut, volumul trombocitar mediu 5, 7 fL si hemoglobina 15.3 g/dl acestea din urma au avut valori normale la prima analiza. La repetarea analizelor nr total de leucocite este de 8.1. Pe buletinul de analiza nu exista nici o formula leucocitara notata cu pixul- nici o precizare si nici un frotiu de sange nu s-a facut. Daca ma-ti putea indruma ce ar trebui sa mai fac. Cu multumiri
0
04-07-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
am repetat analizele la un spital de la cluj pentru a 3 a oara iar nr limfocitelor este tot mare dar nr leucocitelor este bun frotiu de singe a iesit bun {asa mi s-a spus} dar acum astept si un rezultat la analiza virusilor cmv si rbv. mi s-a spus ca e totul in regula dar eu totusi nu sunt impacata cu nr mare de limfocite ce sa mai fac? fetita nu este bolnava nu se simte rau dar ce stiu eu! as dori o parere! multumesc mult.
0
08-07-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Scuze pentru intarziere...
Este vorba intr-adevar de o limfocitoza pentru ca numarul limfocitelor depaseste 4000/microlitru, desi unii considera limfocitoza de la 5000...
Este bine ca frotiul a iesit bine... limfocitele pot creste in diverse afectiuni de etiologie virala - mononucleoza (Epstein-Barr Virus - EBV), infectia cu Citomegalovirus (CMV) - pentru care se face acum analiza, hepatite virale, tuberculoza, toxoplasmoza si alte afectiuni...
Bineinteles acum nu inseamna neaparat ca fetita ar avea vreuna din aceste afectiuni...
Sa vedem cum ies rezultatele pe care le asteptati. Vad ca aveti un medic care va coordoneaza investigatiile si asta este bine.
Ar putea fi vorba de o infectie virala inaparenta care sa fi determinat aceasta crestere a limfocitelor. Puteti urmari periodic hemoleucograma pentru a vedea daca sunt in scadere.
Numai bine!
0
09-07-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
Buna ziua si dumneavoastra doamna doctor, va multumesc din suflet ca imi raspundeti si o sa va tin la curent cu analizele fetitei mele. Sa va dea Dumnezeu sanatate sa mai puteti da sfaturi bune si pe viitor.Inca o data, multumecs si numai bine!
0
19-09-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
Buna ziua, asa cum am promis as dori sa va spun ca intradevar a fost vorba despre o infectie cu acei virusi ebv si cmv dar, doamna doctor m-a sfatuit sa stau linistita daca fetita se simte bine sa nu imi fac griji.Da se simte bine dar as dori sa va intreb daca ar trebui repetate analizele sa vedem cum evoleaza limfocitele? multumesc anticipat!
0
19-09-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Da, sigur ca puteti repeta analizele... poate ca acum totul e in regula si veti fi linistita.
Aveti rezultatele de la EBV si CMV? Ce anume avea pozitiv, IgG sau IgM?
0
24-09-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
Din pacate nu pot sa va spun deoarece doamna doctor mi le a comunicat la telefon.Mi s-a spus ca nu e nevoie sa merg dupa ele doar daca dupa ce mi spunea la telefon era nevoie. Pot sa va intreb ce inseamna acei indici si daca trebuie sa o intreb eu iarasi pe doamna doctor.Oricum eu am sa i repet analizele la singe si o sa va tin la curent. Multumesc foarte mult pentru ajutor!
0
27-09-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Prezenta anticorpilor de tip IgM indica o infectie recenta, pe cand anticorpii IgG indica o infectie in trecut. Daca sunt prezente ambele tipuri de anticorpi se analizeaza situatia in dinamica, adica se repeta analiza dupa un interval de timp pentru a vedea in ce moment al infectiei se afla persoana in cauza. Oricum, nu va mai faceti probleme; daca repetati hemoleucograma si iese in regula, puteti sta linistita.
Numai bine!
0
04-10-2008, ora 00:00
iubi
Nu este medic/terapeut
iubi
Buna ziua din nou doamna doctor! Am repetat analiza asa cum v-am scris si iar am motive de ingrijorare deoarece cred ca iar sunt crescutei limfocitele.Au iesit urmatoarele valori 55.5% limfocitele, leucocitele 10, 2 mm cub.Mai vreau sa va spun ca inainte de a i le repeta a fost putin racita fara febra doar cu nasul infundat si ia curs nasul.Ar putea fi si asta o cauza a nr. crescut se leucocite?dar ce sa mai fac in legatura cu limfocitele? este un motiv de ingrijorare?Va rog sa ma sfatuiti ce sa mai fac!Multumesc mult si va doresc numai bine!
0
23-01-2009, ora 10:11
danushkalove
Nu este medic/terapeut
danushkalove
buna ziua sunt daniela.va spun k intradevar am avut probleme cu stomacul, adik helicobacter pozitiv, am tinut tratament apoi mi-a iesit negativ.nu am mai avut dureri dar cum mancam ceva ce nu-mi cadea bine la stomac vomitam.akm de multa vreme nu am vomitat, de vreo 3 luni, dar aseara m-am stresat putin k mi-au iesit nivelul de limfocite 53% fata de 40%maxima normala, si granulocite43% fata de minima normala 50%, deci limfcite prea crescute cu 13 si granulocite scauzte cu 7, e grav?ce as putea sa am?dimineata m si vomitat cred ca de stres
1
09-09-2010, ora 14:44
claudytza1
Nu este medic/terapeut
claudytza1
buna ziua as avea si eu o intrebare am o tuse seaca cu care ma confrunt de mult timp in urma analizelor facute rezultatele sunt:
leucocite 11, oo 10^9/l
limfocite 4, 93 10^9/l
aslo 169
vsh 20
fibrinogenemie 464
iar la exudat nu mia iesit nimic niciodata
credeti k e de ingrijorat cu leucocitele si limfocitele?ar putea fii vb de o boala grava?
0
25-07-2013, ora 10:26
lorik23
Nu este medic/terapeut
lorik23
Buna ziua !
Am o fetita de 8 ani si 4 luni. I-am facut analizele recent si singurele rezultate care nu s-au incadrat in intervalul de referinta sunt :neutrofile %25.0; neutrofile 1, 6; monocite% 10.1; nr. limfocite% 60.3. As dori un sfat daca se poate, multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Limfocite (LY sau LYMPH) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  • Neutrofile (PMN) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  •