nou nascut cu bronsita

02-05-2011
razvyct
Nu este medic/terapeut
razvyct
Buna, am si eu o cunostiinta plecata in bolivia.A nascut acum o luna un copil sanatos.Cand a fost sa'si ia bilet de avion sa vina in romania copilul a racit, o schibmare brusca de temeeratura.Devreo 2 zile e racit rau de tot la plamani, ii pune masca de oxigen de 3 ori pe zi.Dar faza este ca maine tre sa plece neaparat din Bolivia(este o chestiune de viata si de moarte, nu radeti) dar medicii ii interzic sa urce copilul in avion.Tre sa schimbe 4 Avioanein Bolivia in Brazilia, din Brazilia in Franta, Din Franta in Amsterdam.Ce sa faca ?Daca nu vine acum in romania, mai are avion peste 1 luna, iar biletul este deja cumparat, a dat 3000 euro.Stiu ca nu trebuia sa pun pretul.Dar nu este vorba de 5 euro aici..Va rog, vreau sa aud niste pareri si ce poate sa aiba copilul.Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
02-05-2011, ora 17:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

zici ca-i pe viata si moarte plecarea ei de acolo...
nu detaliezi NIMIC..
DE UNDE SCHIMBAREA BRUSCA DE TEMPERATURA?...ACOLO? UNDE LOCUIESTE?
poate N-O lasa sa plece "sotul" si atunci..ii pune bete in roate...mai stii?

si daca NU-I asa, atunci...fuguta in Romania...
ei n-au medici?
ce sa zic?...e cam complicat...

si CUM de-a racit asa?
NU s-a nascut in maternitate?

Astept vesti si SIgur ne mai auzim.

Parerea mea sa faca tot posibilul...
NIMENI...nu poate sa-i de-a sfat ce sa-i dea copilului...nou-nascut..fara sa-l vada?
ma rog..m-as bucura sa intre pe forum un medic...Doamne ajuta!

O seara buna!
0
02-05-2011, ora 21:19
razvyct
Nu este medic/terapeut
razvyct
Uite, nu e problema cu sotul.Si-a dat acordul, el o asteapta in Romania, a pelcat inainte sa rezolve niste acte.Nimeni nu a stiut ca, copilul o sa se imbolnaveasca.In Bolivia clima este foarte calda, dar s-a racit tot mai mult, ei avand doar haine de vara.Daca nu pleaca maine pierde avionul si este destul de scump, altu gaseste abea peste o luna.A fost la 2 medici dupa ce a racit.Amandoi au spus ca nu are nimic si i-au dat niste picaturi.Dar a inceput sa i se faca tot mai rau, si s-a dus la alt doctor, la urgente.Doctorul i-a administrat o injectie si masca de oxigen.Aceasta trebuie sa o faca de 3 ori pe zi.Dar de 2 zile incoace copilul si-a mai revenit in urma tratamentului.A inceput sa mai manance, a inceput sa respire mai usor si sa doarma mai mult.Intrebarea mea era daca este vreun pericol daca zboara cu copilul in conditiile date.Este un zob de aproximativ 30 ore cu escala intre ele.

Multumesc anticipat!
0
02-05-2011, ora 22:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

draga mea TE INTELEG...si macar cu un sfat as dori sa te ajut...
NU sunt medic, DAR ce sa fac daca, n-a intrat pe forum nciciun medic sa-ti dea un raspuns...o indrumare...

Ma gandesc, ar fii o solutie, ca medicul ce-l are sub tratament copilul, sa -i dea o hartie parafata de acest medic, sau de la spital si
sa rezulte de acolo ca
copilul e SANATOS si..poate zbura mama si copilul cu avionul.

Acum, cat priveste..avioanele...cursele..ziceai ca-s 3-4...important e sa plece de acol..si..prin franta...sau Amsterdam, chiar daca mai zaboveste o zi-doau...tot e mai aproape de casa.si de acolo..sunt n..curse tarom...asa ma dau cu parerea..

vad ca nimeni nu te indruma..

O seara linistita...
noaptea e un sfetnic bun..

O seara buna.

P.S.
- nu poate lua masca de oxigen, cu ea?

- nu cumva are nasul infundat si...parca se sufoca si nu poate respira?...poate..
0
02-05-2011, ora 22:59
razvyct
Nu este medic/terapeut
razvyct
Are flegme in gat..si masca de oxigen nu o poate lua cu ea.Din cate am inteles au si in avion asa ceva...
0
03-05-2011, ora 00:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

Pana la urma, pleaca SAU nu?

II doresc drum bun si sanatate ei si copilului - sa poata ajunge cu bine, acasa, in Romania noastra!

Doamne ajuta!...si mai scrie.cum se va termina.

O seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști bronșita și ce măsuri trebuie să iei
  •