noduli axilari

18-03-2007
Iris
Nu este medic/terapeut
Iris
Buna. In luna ianuarie, sora mea (28 ani) si-a facut implant mamar, iar acum, la 2 luni dupa implant i-au aparut niste noduli axilari (de marimea unei alune) la axila dreapta si o formatiune tumorala mobila (lipom?) in regiunea omoplatului drept. Cu cativa ani in urma, a avut noduli la ambii sani, dar in urma tratamentului cu anticonceptionale i s-au retras. V-as ruga sa-mi spuneti, daca implantul mamar poate fi cauza aparitiei acestor noduli, sau ce anume ar putea fi. Mentionez ca atat parintii nostrii cat si bunicii au decedat ca urmare a infectiilor neoplazice (neoplasm de col uterin, neoplasm laringian, neoplasm pulmonar). Ma pot duce cu gandul atat de departe, incat sa cred ca acesti noduli sunt semn al unui neoplasm de san???
Va multumesc.
6 comentarii
0
18-03-2007, ora 00:00
anutza_89
Nu este medic/terapeut
anutza_89
buna am 17 ani inaltime 1.71 si 47 kg si vreau sa ma ingras si nush c sa fac pls help! astept raspuns
0
18-03-2007, ora 00:00
cory
Nu este medic/terapeut
cory
raspuns ptr iris
avind in vedere ca aveti antecedente in familie de neoplasmuri, este recomandabil sa o vada de urgenta un medic. se poate duce intii la un ortoped sau un chirurg care sa rezolve problema.nu cred ca are legatura cu implantul mamar.
0
19-03-2007, ora 00:00
Iris
Nu este medic/terapeut
Iris
Multumesc pt sfat, Cory. Asta i-am sugerat si eu, dar ea nu prea vrea sa auda de medici. Nu are o parere foarte buna despre sistemul sanitar. Sper totusi sa o conving sa mearga la un control de specialitate.
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
In ecuatia terapeutica timpul este un factor important. Eu va recomand de urgenta investigatii paraclinice si control oncologic.
-*



(*modificat de administrator)
0
29-06-2009, ora 16:55
eli123
Nu este medic/terapeut
eli123
Buna dragele mele As vrea si eu sa schimb niste impresii cu cineva care s-a vindecat de noduli mamari dupa tratamentul d-nei ANA LUPESCU.Eu am un nodul la sanul stang de 2 8-3 8cm marisor.As vrea sa stiu daca cineva care a avut nodul si a purtat acel plasture in timpul tratamentului simtea usturimi si dureri suportabile in zona nodulului.De asemenea cam cit dureaza aceste dureri si daca la un moment dat inceteaza.Am mare incredere in aceasta femeie. Ar fi interesant de stiut cat timp a purtat acel plasture.Va Multumesc tuturor celor care ati dat informatii despre aceasta posibilitate de tratament.eli123
0
24-04-2011, ora 18:25
Dr Dumitru Totir
Identitate neconfirmată
Dr Dumitru Totir
Din fericire implantul mamar nu poate fi cauza aparitiei unor noduli la sani glanda mamara nu este afectata in timpul interventiei de marire de sani decat daca se face o incizie periareolara.
Este totusi important sa investigati acei noduli mamari si pentru inceput o ecografie sau sonoelastografie ar fi foarte utila.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.