dignosticat in urma cu 6 ani cu cancer testicular

30-08-2011
cristinabz2010
Nu este medic/terapeut
cristinabz2010
Buna ziua.Tatal meu a fost dignosticat in urma cu 6 ani cu cancer testicular, tumoare maligna.A fost operat si a urmat un tratament de aproximativ 6 saptamani de chimioterapie sau radioterapie(nu mai stiu exact, insa sigur nu a facut citostatice).A mers periodic la control, facand toate analizele aferente.Precizez ca nu a luat nici un medicament pentru cancer, doar cateva naturiste pt intarirea organismului(cartilaj de rechin, echinaceea, coenzima Q10, propolis, etc).
La ultima vizita medicala, i-au aparut cateva formatiuni(gen ganglioni), insa medicul i-a zis ca nu reprezinta nici un pericol, ca este de fapt un inceput de hernie.Acum I-a aparut un ganglion pe spate.Care poate fii cauza?poate fii metastaza?Mentionez ca a avut dureri de spate si rinichi in ultima perioada
5 comentarii
0
30-08-2011, ora 15:00
cristinabz2010
Nu este medic/terapeut
cristinabz2010
Mai precizez ca in ultimul am s-a ingrasat foarte mult, munceste de asemenea mult mai mult decat ar trebui si in ultimul timp nu a mai luat nici aceste medicamente naturiste.Spune ca nu il doare, insa nodulul este de dimensiunea unui deget.Intreb din nou, poate fii un inceput de metastaza sau poate fi un nodul aparut din cauza grasimii?acum tot amana sa isi faca programare la medic, banuiesc ca ii este teama sa nu o ia de la capat(spitale, operatie, tratament, radioterapie).Va multumesc
0
30-08-2011, ora 15:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
sfatul meu este sa mergeti la control la medicul curant, numai el stie adevarata stare de lucruri.fara un consult nu se poate pune nici un diagnostic.ca fiica il puteti incuraja in acest sens, asa ca multa bafta, este greu, dar veti trece si peste incercarea aceasta.
0
31-08-2011, ora 02:50
nick001
Nu este medic/terapeut
nick001
ma scuzati ca intervin pe aces topic dar nu am stiut sa creez unul nou am si eu o problema akm 3 zile mam lovit cred eu la unul din testicule la cel din dreapta seara tot in aceeasi zi a aparut o durere la testiculul drept a 2 zi la amiaza a inceput sa ma doara amandouna cu tot cu partea de jos a burtii.ma dor la atingere dar durerea dispare seara si dimineata m-am documentat mult pe net dar tot numi pot da seama ce pot avea va rog daca ma putei ajuta
0
31-08-2011, ora 09:16
cristinabz2010
Nu este medic/terapeut
cristinabz2010
pt nick: sfatul meu este sa nu stai asa nici o clipa in plus.mergi urgent la medic, fa-ti niste analize amanuntite, pt ca tot cu durere a inceput si problema tatalui meu, a trecut prin 2 operatii, ATENTIE, de hernie la buzau, pt a descoperi intr-un final la Bucuresti care este adevarata problema.Nu cred ca la tine poate fii vorba de asa ceva, insa netratata in timp sa nu degenereze si sa apara complicatii.Sanatate
0
31-08-2011, ora 21:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cristinabz2010: draga mea, cel mai bun sfat pe care ti-l poate da oricine, mai ales pe internet, este sa-l convingi pe tatal tau sa isi urmeze vizitele periodice la medic, fie ca acel medic e medicul de familie, fie ca este oncologul care s-a ocupat de el. din ce povestesti tu acolo nu se poate trage o concluzie prea clara, caci vorbesti din amintire si nu din niste documente medicale oficiale. totusi o persoana care la un moment dat a avut un cancer, nici nu conteaza de care si ce s-a intamplat, trebuie sa urmeze un plan de urmarire PE TERMEN LUNG la medic, pentru ca el are sanse de recidiva sau, dupa caz, de reimbolnavire cu mult mai mari decat un om obisnuit. in cazul cancerului testicular lucrurile sunt destul de clare, omul trebuie sa-si faca, chiar daca se considera vindecat, anual un examen fizic la medic, cel putin o ecografie, o radiografie pulmonara din cand in cand si un set de analize uzuale de sange si unele putin mai specializate, in functie de ce tip de cancer testicular a avut. lucrurile astea le stie foarte bine medicul, in special oncologul, iar speculatia pe marginea lor pe internet chiar nu are nici o utilitate. ba, daca intarzie ce trebuie facut, poate fi chiar daunatoare.pe scurt:mergeti la medic! el stie cel mai bine! iti tinem pumnii si asteptam sa ne mai scrii, eventual sa ne povestesti din discutiile oficiale cu medicii, ce ai mai aflat.

pentru nick001: cand ai o problema medicala nu se cauta solutii pe internet, decat daca vrei sa te joci cu viata/sanatatea ta. in cazul tau, ia si tu un paracetamol cu algocalmin (daca nu esti alergic) si prezinta-te cat mai repede la medicul tau de familie. bafta oarba!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: