nodul subcutanat pulpa picior in urma unei cazaturi

18-07-2013
Sophiuk
Nu este medic/terapeut
Sophiuk
Buna ziua,

Am cazut in urma cu 2-3 saptamani de pe bicicleta si mi s-a facut o vanataie mare pe interiorul pulpei inferioare a piciorului stang. Vanataia a disparut dar am observat ca am un nodul dureros, nu e vizibil la suprafata, doar prin palpare. durerea dupa lovitura a fost foarte puternica atunci si a ramas inca in mai mica masura, dar e prezenta, o simt mai ales cand fac miscare, la inot de exemplu.
Credeti ca va trece cu timpul? sau ar trebui sa merg la cineva sa verific? Daca da, la ce fel de doctor ar trebui sa ma adresez.
Am acasa un unguent antiflebitic, credeti ca mi-ar folosi sa-l aplic?

Va multumesc!
1 comentarii
0
18-07-2013, ora 17:46
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Poti aplica unguentul pe care il ai sau altceva, pe baza de arnica de la farmacia verde. Mai asteapta o saptamana si, daca nu dispare, fa-ti un echograf la locul respectiv ( mergi la un cabinet bun de echografie si spune ca vrei un echo de parti moi ) si acolo se va vedea exact despre ce este vorba. Poate fi un hematom ( acumulare de sange care, daca nu a fost rana deschisa nu avea cum se scurge in afara si s-a acumulat sub piele ). Oricum, daca nu trece de la sine in cateva zile sa nu neglijezi problema. Nu vreau sa te sperii dar fiica mea a avut ceva asemanator, a stat vreo patru luni asteptand sa treaca si apoi a fost operata de doua ori de tumora. Acum nu se stie daca de la lovitura a fost necazul, dar s-a facut exact in acelasi loc, tot dupa o lovitura foarte puternica cu o vanataie urata. Astfel de probleme nu trebuie deloc neglijate si lasate ca o sa treaca de la sine. La tine cred ca e un hematom, dar numai la echograf se poate vedea exact. Multa sanatate si revino cu vesti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.