nodul sub mandibula partea dreapta

10-01-2011
roscanieanu
Nu este medic/terapeut
roscanieanu
De ceva luni in partea dreapta sub mandibula am o unflatura cam cat ou de porumbel numai ca, curiozitatea mare este ca se mareste numai in momentul cand mananc si mai ales atunci cand mestec ceva uscat, dintro data se face cat un ou de porumbel dar dupa ce termin de mancat dispare cam in 10 minute ajungand la o dimensiune sa zicem ca o boaba de fasole mai mare.Am observat un disconfort in cerul gurii ca o mancarime si sub limba de ambele parti furnicaturi, acestea devenind mai accentuate in ultimele zile si aparitia de durere la palpare a ganglionului cand binenteles trece in perioada de metarmofozare :) atunci cand mananc.rugamintea mea este sa ma lamuriti ce se intampla si daca am sanse sa pot scapa cu o cura de antibiotice, si care ar fi acelea. VA multumesc.
7 comentarii
0
11-01-2011, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uitati pentru Toteauna ca Antibioticele fac minuni.
fac mai mult rau decat bine luate atunci cand nu e cazul.
1 aveti SIALOLITIAZ, mai simplu vorbind.. calculi in canalul glandei salivare.
2 se trateaza la Maxilo_ facial..numai chirugical.
3 Daca faceti o ecografie abdominala.. aveti mari sanse sa aveti calculi si la rinichi.
asa ca ar trebui sa cititi atent pe net Tot despre regimurile alimentare recomandata in acest caz
sa faceti tratamente cu suplimente alimentare care dizolva calculii.. si poate aveti o sansa sa evitati interventia chirurgicala
0
11-01-2011, ora 13:17
roscanieanu
Nu este medic/terapeut
roscanieanu
Aveti perfecta dreptate am si calculi la rinichi, dar care cu noroc am eliminat chiar toamna trecuta o piatra marisoara, in urma unei cure cu ceai de matase de porumb( mai bine spus unei GIGANTICE cure de tone de ceai ) de aproape un an dar a meritat :) In situatia actuala ce tratament suplimentarar ar putea dizolva calculii ? Ar fi asemanator cu cel de la rinichi? Ceaiuri si regim alimentar? Daca stiti un astfel de tratament medicamentos care sa dizolve acesti calculi, va rog mi-l comunicati si mie.Va multumesc
0
11-01-2011, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
hofisan 2 la 8 ore
uriclar 2 la 8 ore
folositi dupa fiecare masa Ossidenta.. apa de gura
0
11-01-2011, ora 13:50
roscanieanu
Nu este medic/terapeut
roscanieanu
Am inceput sa iau Dalacin C de 300. Credeti ca ar trebui sa sistez sau pot lua in paralel cu cele spuse de dumneavoastra?
0
11-01-2011, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un antibiotic Odata inceput.. nu trebuie intrerupt ( se face mai mult rau decat bine)
da pot merge in paralel aceste tratamente
0
14-04-2012, ora 01:23
flerinel007
Nu este medic/terapeut
flerinel007
Buna seara, am si eu aceeasi problema aceleasi simtome de aproape o saptamana, va rog spuneti-mi si mie de unde sa incep cu tratamentu, ce sa fac.Va multumesc
0
25-05-2017, ora 19:40
Ionela.stan
Nu este medic/terapeut
Ionela.stan
Buna ziua ! In urma cu o saptamana mi-am facut un detartraj, in urma caruia mi s-a montat un aparat dentar. Acum 2 zile mi s -a imfectat gingia in partea de jos iar apoi am observat o umflatura sub mandibula in partea dreapta. Nu ma doare, dar se sinte ca un zgarci la mana. Doctorul stomatolog mi-a spus sa iau antibiotic, iar daca nu imi trece sa merg la un chirurg. Imi este tare frica de ce o sa se intample, nu ma pot concentra sa fac nimic, imi puteti spune daca ati mai avut cazuri asemanatoare si daca s-au vindecat cu tratament? Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •