nodul mamar benign

12-01-2010
simona13
Nu este medic/terapeut
simona13
buna ziua! am 24 de ani si acum doua luni am fost diagnosticata cu nodul mamar benign fibradeom.Am si chisturi la ovare si mi s-a spus ca nodulul are legatura cu aceste chisturi.Am luat anticonceptionale timp de doi ani de zile, prima data am luat marvelon 28 insa dupa un an de utilizare mi-au aparut aceste chisturi la ovare.Medicul la care am fost apoi mi-a recomandat anticonceptionalele yaz ca un tratament pentru chisturi si mi-a spus ca aceste chisturi ar fi fost provocate deoarece organismul meu nu a suportat primele anticonceptionale.Dupa 6 luni de utilizare a anticonceptionalelor yaz mi-a aparut insa nodulul mamar, iar akum dupa 8 luni de utilizare mi-a venit ciclul cu o saptamana inainte decat era normal.M-am speriat foarte tare si nu stiu ce sa fac.E posibil ca organismul meu sa nu suporte pastilele si sa imi apara tot felul de tumori peste tot? De ce mi-a venit ciclul atat de repede...desi inca nu am inceput pilulele albe de luat?Astept raspuns daca se poate
1 comentarii
0
10-02-2010, ora 17:40
Raly90
Nu este medic/terapeut
Raly90
buna, eu am 20 de ani si am luat marvelon 21, si am fibroadenom la sanul drept, am intrerupt anticonceptionalele la recomandarea medicului si am inceput sa iau mercilon, mam simtit foarte rau si mereu am sangerat cu o sapt inainte, si am revenit al marvelon21, intre timp mam trezit cu inca un fibroadenom mai mare de3 ori decat primu...nu stiu ce sa mai cred cica nu ar avea influenta negativa marvelon!tu ce sfaturi ai primit in legatura cu fibroadenomul?cum il tratezi?nu te doare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.