nodul la sanul drept si varicocel

06-04-2010
@lex
Nu este medic/terapeut
@lex
Buna ziua.
Am 22 ani.
Cam de 3 luni am simtit un nodul la sanul drept. Nu este dureros, decat daca tin putin apasat si misc stanga-dreapta, se simte o foarte mica durere. Am mai facut si o operatie de varicocel unilateral stanga acum 8 luni. Am fost la medic si mi s-a dat sa fac niste analize, joi trebuie sa ma duc cu ultimele analize facute (PSA). Majoritatea rezultatelor sunt in limitele normale, dar unele sunt mai mari sau mici, si le voi mentiona:
Intre paranteze voi trece valorile normale inscrise de laborator pe buletinul de analize

HEMOLEUCOGRAMA
Monocite+Bazofile+Eozinofile: 9 (3 - 7)
Concentratie medie Hb./Eritrocit: 37 (30 - 35)
Trombocitocrit: 0, 17 (0, 2 - 0, 24)
Largimea distributiei trombocitare(%): 38, 6 (34, 8 - 36, 8)

BIOCHIMIE
Bilirubina directa: 0, 61 (0 - 0, 3)

BIOCHIMIE URINARA, HEMATOLOGIE, IMUNOLOGIE, IONOGRAMA - sunt in limitele normale

PROTEINE
BetaGlobulina: 15, 4 (8 - 15)

FSH, FREE T4, LH, PROLACTINA, TSH - sunt in limitele normale
Estradiol (E2): 61, 7 (7, 63 - 42, 6)

TESTOSTERON: 0, 711 (13-17 ani: 0, 28 - 11, 1 ; barbati: 2, 8 - 8)

PSA Cantitativ: 0, 74 (fara valori normale inscrise in buletinul de analize)

Ecografie: ginecomastie 1, 3 / 1, 3 cm
Raze la plamani: plamani accentuati; sa turcica-dimensiuni reduse

Legat de varicocel, operatia a fost facuta pentru partea stanga, dar am impresia ca se formeaza si la partea dreapta. Uneori se simte vena din dreapta mai marita, in special cand merg mai mult sau daca este prea cald.

Daca imi poate da cineva un raspuns legat de nodulul de la san, precum si de partea cu varicocelul, precum si ce riscuri ar fi pt varicocel, daca este nevoie sa fac si operatie pe partea dreapta.
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •