nodul la san

14-02-2011
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
acum un an si 4 luni am fost operata la sanul sting de fibroadenom mamar benign.atunci am facut mamografie(la ambii sani) si acest fibroadenom nu s-a vazut la mamografie.Apoi mi s-a facut ecografie si acolo s-a vazut acel fibroadenom. La 2 saptamini de la operatie a inceput sa ma doara foarte tare celalat san (precizez ca inainte de operatie nu m-au durut nicioadata sanii, am descoperit acel fibroadenom la palpare nu din cauza durerilor) si imediat am mers sa-mi fac o ecografie mamara unde mi s-au descoperit niste chisturi mici 0, 2-0.3 mm(doua la numar) si apoi am simtit chiar ceva de dimensiunea unei mazare sub sfirc.Deci la mamografie nu s-a vazut nimic.Apoi la 3 luni am mers iarasi la ecograf, la 6 luni iarasi, d-na doctor radiolog a spus ca este un chist, nu-i nimic grav, dar totusi el nu scade nici nu a crescut, poate fi ceva grav ca totusi nu scade si ramine pe loc? Mamografie mai are rost sa fac daca atunci cind am facut nu s-a vazut nimic?La cit timp pot repeta mamografia avind in vedere si ca la sinul sting am fost operata?
1 comentarii
0
14-02-2011, ora 16:54
DNEC
Identitate neconfirmată
DNEC
E greu de raspuns de la distanta; in general e bine sa va vada un doctor, iar daca nu sunteti multumita mergeti la un altul, nu e un lucru rau. Eu lucrez intr-un spital cu patologie de san importanta; in general, daca la mamografie/eco(elastografie) sunt leziuni sigur benigne BIRADS 1, 2, atunci ramane de supravegheat/ tratament medicamentos, nefiind riscante. Daca se mentin in timp la aceleasi dimens, e ok; dar daca va deranjeaza se poate biopsia/ opera, asta dupa un tratament indelungat, in care nu s-a remis, iar dumneavoastra nu sunteti linistita de ce poate fi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.