nodul inghinal dureros

05-08-2008
fata_20
Nu este medic/terapeut
fata_20
Buna ziua. Acum cateva zile am descoperit intamplator un mic nodul (mai mic decat un bob de piper) in zona inghinala. Nu se vede umflat, doar se simte la atingere. La inceput nu m-a durut dar acum ma doare putin la apasare si uneori ma junghie dintr-o data, scurt si durerea se intinde pana mai jos pe picior. Am crezut ca este un fir de par crescut sub piele dar citind pe net mi-am dat seama ca nu e vorba de asta. Puteti sa imi ziceti ce poate sa fie sau un tratament? Fiind vorba de o zona intima nu as vrea sa ma duc la doctor asa ca daca puteti va rog sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
06-08-2008, ora 00:00
rodika_mj
Nu este medic/terapeut
rodika_mj
ceea ce descrii tu e posibil sa fie o inflamatie a glandelor Bartholin. O bartholinita survine cel mai des plecand de la o infectie vaginala sau poate succeda infectarii unui pseudochist (chist fara epiteliu), format in urma obturarii canalului excretor al glandei. Simptomele sunt o umflatura rosie si dureroasa a partii posterioare a vulvei. De obicei apare dupa menstruatie si dureaza 3-4 zile apoi se retrage de la sine.In caz de inflamatia nu se retrage in cateva zile, tratamentul face apel la antibiotice sau daca exista un abces, tratamentul este chirurgical. Nu cred ca este cazul sa te alarmezi, am avut si eu aceeasi problema de multe ori si in cateva zile trecea de la sine inflamatia. Multa sanatate! Nu trebuie sa-ti fie rusine sa apelezi la sfatul unui medic, sa nu neglijezi niciodata problemele care apar, oricat de nesemnificative ar parea.
0
06-08-2008, ora 00:00
fata_20
Nu este medic/terapeut
fata_20
Mersi pt raspuns, dar nu cred ca e ce am eu pentru ca 2 dintre simptomele descrise de tine nu corespund. Eu nu am o umflatura rosie pt ca nu se vede nimic, doar se simte la atingere. In plus nodulul se afla pe picior, la incheietura, nu unde zici tu.
0
28-11-2009, ora 18:00
moiVenus
Nu este medic/terapeut
moiVenus
buna ziua. am si eu o problema similara celei de mai sus. e o umflatura de 2 sau 3 cm dureroasa, de culoare mai inchisa(vanata), tare- aparent e ca un cos sub piele.( pe zona inghinala). am mai citit cateva lucruri despre ce ar putea fi dar mai multe afectiuni seamana cu aceasta. inca nu am fost la un consult, am tot amanat. credeti ca ar fi ceva ce necesita interventie chirurgicala? multumesc
0
18-12-2009, ora 21:13
crisa h
Nu este medic/terapeut
crisa h
Buna,

Si eu am un nodul inghinal, mi-a aparut de vreo 2-3 luni dar era mic, se simtea numai dupa epilare cu ceara (ma epilez constant cu ceara inghinal). Dupa ultima epilare s-a facut mare si a inceput sa ma doara si fara sa ating zona respectiva. As vrea sa ma duc urgent la medin dar NU STIU LA CE MEDIC SA MA DUC!

Daca are cineva un raspuns, please help!
0
17-06-2010, ora 16:36
sabina10
Nu este medic/terapeut
sabina10
Buna.Azi am descoperit in zona pubiana de o parte si alta doua umflaturi mici si rosii si inca una alba ca un nodul care parca e si putin inauntru.Nu stiu ce pot sa am si nu stiu nici din ce cauza mi-au aparut acestea k pana acum nu aveam nimic.Mentionez ca sunt si racita acum.Ma gandeam sa merg la un control ginecologic, dar nu am mai facut asta pana acum ca mi-e rusine sau as vorbi cu mama mea, dar mi-e teama sa ii spun pentru ca nu mai sunt virgina.Va rog sa ma ajutati cu parerile voastre daca credeti ca stiti ce as putea avea.Va multumesc !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  •