nodul hipoecogen (VA ROG MULT) | Forumul Medical ROmedic

nodul hipoecogen (VA ROG MULT)

08-05-2008
cvalentina
Nu este medic/terapeut
cvalentina
Am dat de curind niste analize si diagnoza finala este aceasta de mai jos. Va rog din suflet spuneti-mi cam ce ar insemna aceasta? e grav ?

Uterul 98.0 * 66.0 * 43.0 mm. Cavitatea libera. Pe dreapta, nodul hipoecogen instarit intramural - 45.5 * 35.0 mm
endometrium 9.6 mm
ovarul drept 29.0 * 24.0 mm ovarul sting 28.5 * 18.6 mm, atras catre uter, cu folicole pina la 7.8 mm. Spatiul Duglas liber.
G.L. iliaci nu sunt mariti.
6 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Aveti un fibrom uterin.Ce varsta aveti?Aveti sangerari abundente, cheaguri la menstruatie?
0
08-05-2008, ora 00:00
cvalentina
Nu este medic/terapeut
cvalentina
Am 39 de ani. Ciclul decurge normal, fara chiaguri sau singerari abundente, dar am dureri (impunsaturi ).
Acest nodul mi s-a depistat cu 2 ani in urma. In acel diagnostic: nodulul ( miomatos ) intramular este de 27.0 mm.
Care este diferenta dintre fibrom si miom uterin ?
Este nevoie de o interventie chirurgicala?
Este interzis lucru fizic in forta ?
Va rog mult mai scrieti-mi despre boala pe care o am. Ce trebuie sa fac ? E grav ?
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Miom intramural si fibrom(nodul fibromatos)reprezinta acelasi lucru.La dimensiunea pe care o are nu necesita interventie chirurgicala.Acest fibrom apare datorita dereglarilor hormonale, nu este grav in situatia dumneavoastra, cand veti intra la menopauza cel mai probabil va involua.Trebuie doar sa faceti monitorizari ecografice la 6 luni pentru a vedea evolutia lui.
Toate cele bune.
0
26-09-2008, ora 00:00
scumpik
Nu este medic/terapeut
scumpik
buna ziua.am fc eco acum cateba zile deoarece ma durea in partea stg. intra veginal. si mi-a iesit in peretele posterior-iesind din conturul uterin-mic voolul fibromatos hipoecogen usor neomogen cu diam de 2 cm. fara lichid in douglas. spuneti-mi ce inseamna asta. pot mai face copii??? sau e ceva grav???sunt f speriata. va multumesc!!!
0
19-03-2009, ora 22:01
rayssae_ela
Nu este medic/terapeut
rayssae_ela
buna seara!
astazi am facut un ecograf endo-vaginal si va rog din suflet sa-mi spuneti...nu sunt pre mici dimensiunile uterului?cat de grav este?se poate trata?o sa pot ramane insarcinata dupa un eventual tratament?
UTER:
contur:regulat
endometru: grosime 7, 3 mm
corp uterin: lungime 59, 2 ; diam.transversal 39.7 mm ; diam.AP:28.9;
canal cervical:lungime 22.4 mm
OVARUL DRAPT( cu dimensiuni 36.9 /41.8):polichistic ; cu 14 foliculi cu diametrul de 4-7 mm
OVARUL STANG(cu dimensiuni 29.3 /34.1) :polichistic ;cu 16 foliculi cu diametrul de 3-9 mm
LICHID LIBER SI DOUGLAS
0
04-05-2011, ora 11:47
dRodica
Nu este medic/terapeut
dRodica
Buna ziua!am facut un ecograf si as vrea sa aflu cat de grav este diagnosticul dat va rog din suflet!
Uter marit, cu un nodul hipoecogen subseros, de 85 mm, in peretele anterior;andometru hipoecogen, omogen, trilaminar, fara sac ovular;ovare cu dimensiuni si structura normale;Douglas liber.
As vrea sa stiu ce tratament ar trbui sa urmez si daca necesita operatie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluÈ›ie la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •