nodul fibromatos, perete posterior de 9 mm diametru

07-11-2010
mariamoto
Nu este medic/terapeut
mariamoto
Buna ziua domnule Dr. Dragomir,

Am 38 ani si am facut o ecografie pelviana si rezultatul este:

"Uter cu diametre normale miometrul neomogen, linia endometriala imprecisa, mic nodul fibromatos, perete posterior de 9 mm diametru. Anexe libere ecografic. Fara lichid in spatiul Douglas."

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cat de grav este si cum se poate trata.
Multumesc,
2 comentarii
0
07-11-2010, ora 10:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Singurul lucru anormal este nodulul fibromatos. La asemenea dimenisuni mici, nu este grav si, daca nu exista simptome (cum ar fi menstruatie prelungita de 6 zile sau mai mult) nu necesita tratament, ci numai punere sub observatie (adica repetarea ecografiei la 6 luni + examen Papanicolau).
Daca, insa, exista simptome, atunci necesita tratament. Exista o varietate de metode de tratament: miomectomie ginecologica, embolizare chirurgicala, tehnici naturiste (acupunctura singura sau in asociere cu homeopatia), tratament hormonal. Medicul dv va va indruma in acest caz.
0
17-12-2011, ora 13:45
fystik
Nu este medic/terapeut
fystik
buna ziua dl doctor..o parere as dorii.sunt insarcinata in 28 de saptamani, la echografia de tr 2 mai exact la 21 si 6 zile am urmatorul rezultat: intramural anterior prezinta mai multi noduli fibromatosi dispusi astfel: ismic, cu diametrul de 34, 2 si subplacentar cu diametrul de 10, 6 si 45, 6.bebe este bine chiar un pic mai maricel ca si lungime cu o saptamana, as dorii sa nasc pe cale naturala eventual cu montare cateter epidural sa pot evita o eventuala histerectomie, am 30 de ani si vreau sa mai fac un bebe, dar ar mai fi o problema, sunt mioapa, cu astigmatism, cu dioptrii de -4, 50 la stg si -4, 75 la dr. ce parere aveti pot evita operatia de cezariana?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.