Senzatie de nod in gat, dificultate de respiratie

18-07-2008
tu
Nu este medic/terapeut
tu
acum cateva zile, am simtit o durere in piept, si in gat nu puteam sa inghit si nici sa respir, am albit toata si ma durea capul ingrozitor, de atunci am tot timpul gatul uscat senzatia de sete, chiar daca beau apa imediat iar mie gatul uscat, durerea din piept apare si dispare, e ca si o gheara parca.nodul in gat il am si acum.ajutati-ma...mi-e frica...
8 comentarii
0
18-07-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu spuneti nimic despre virsta Dvs, cat timp a tinut senzatia respectiva si ce antecedente patologice aveti. De asemenea, apar in descrierea dvs 2 lucruri distincte- durere in piept si nod in git, care in practica medicala au semnificatie total diferita.
In tot cazul, un EKG pt a exclude o afectiune cardiaca este bine de facut. Eu cred ca nu este nimic cardiac(dupa descriere). Aparitia cuvintului frica asociat senzatiei de nod in git ma duce cu gindul ca este vorba de o problema psihosomatica si nu de ceva organic.
0
05-01-2010, ora 14:01
mary_anna_1985
Nu este medic/terapeut
mary_anna_1985
buna ziua numele meu este mariana si am 25 de ani, grupa sangvina b3 -(negativ). am un baietel de 1 an si 8 luni. dar starea mea de sanatate nu este prea buna: am un nod in gat care ma sufoca mai mereu, mentionez ca am tensiunea foarte mica adica de 8 sau 9 rareori 13 sau 15. ce se intampla cu mine de ce ma sufoc mai mereu?
am fost la doctorita mea de familie si mi-a recomandat ANXILAN CAPSULE 10 mg, si nu le-am luat! va rog sa imi dati un sfat poate fii vorba de glanda sau o afectiune a sistemului nervos?
0
08-01-2010, ora 16:59
Emillie
Nu este medic/terapeut
Emillie
Si eu am aceasta senzatie de nod in gat cam de 7-8 luni...nu mai scap de ea...cik ar fi de la tiroida(am fost la 3 dr si la 4 echo-uri)..ok..am tiroida usor marita, analizele sunt insa bune(in limite...tsh, t3 si t4..), cik ar putea fi de la ca+mg...aveam un deficit de mg..dar acum analizele mi-au iesit bune.ar putea fi de la o ciuperca in gat..mi s-a zis mai demult k am ciuperca(la analiza de exudat nu iesea niciodata acolo ciuperca.am luat diflucan dar inafara faptului k mi-am facut praf ficatul nu stiu ce am rezolvat...am revenit la orl-ist...cik e alergie..am luat aeryus...simptomele n-au disparut..acum tin regim ptr o esofagita de reflux..dar nodul in gat e tot acolo...ma poate ajuta cineva..simt k o iau razna..atatia doctori, atatia bani si nicio solutie la problema mea?!
0
22-06-2011, ora 12:04
raluk_nauk
Nu este medic/terapeut
raluk_nauk
buna ziua, am vazut mesajele dumneavoastra, si sincer as vrea sa va fiu de folos. Cu aceeasi problema ma confrunt si eu de 8 luni. nod in gat, sagetaturi la gat, respiratie greoaie, stare de sufocare, durere in piept, eruptii cutanate, limba grea si incarcate, umflarea buzelor, tratamente dupa tratamente, medici peste medici, toate analizele perfecte!!!!!!!!!! O singura cauza era : stresul. Psihicul sufera, din cauza agitatiei, organismul e sufocat de stres, suparari. totul e de natura neuro vegetativa. psihosomatica, incecati sa va linistiti, sa va calmati. Am urmat sfaturile unei doctorite care citeste in iris, si care afla orice afectiune ai in organism. Irisul stang corespunde organelor din partea stanga a corpului, iar cel drept, organelor din partea dreapta a corpului. Mi s-a spus destul de clar, nu este absolut nici o afectiune, ( tin sa specific ca doctorita - Moscaliuc Delia, din Suceava- mi-a specificat fara sa-i zic eu ceva ca am operatii, ca sunt fumatoare, ca am probleme cu coloana, probleme pe care eu le-am descoperit de curand... si ea aflase doar din iris) si ca totul tine de starea noastra interioara. Mi-a dat tratament cu homeopatii : Nux vomica - 3 granule in fiecare zi supte sub limba, extract din muguri de smochin cate 3 picari diluate/zi in orice moment al zilei, toate timp de 4 saptamani dupa care o sa revin la un control. Acestea sunt pentru afectiuni ale stomacului, afectiuni psiho-somatice, tulburari gastrice, calmare..Va doresc multa sanatate tuturor!!!!!!!!!!!!
0
20-10-2011, ora 00:03
thefgeorge
Nu este medic/terapeut
thefgeorge
buna seara, , am 26 anii, de 2 saptamani am o problema f mare, nod in gat, simt ca ma sufoc noaptea e cel mai GREU totul a inceput de la un accident stupid cu o frunza de vegetatie uscata cu, care ma-m inecat, sufocat am bagat degetul din instinct deja eram verde la fata asa mia spus un prieten care era langa mine in acel moment... dar nu stiu ce sa intamplat eu credeam ca am inpinso in plamanii am facut Bronhoscopie la spitalul Marius Nasta bucuresti.., , totul a esit ok din punct de vedere Bronhoscopic, , , , dar am acelasi sintome nod in gat ce sa fac..am slabit 5 kg sa fie de la glanda tiroida? VA ROG AJUTATI-MA -* Multumesc.


(*modificat de admin)
0
20-10-2011, ora 10:05
raluk_nauk
Nu este medic/terapeut
raluk_nauk
salut george, aceeasi problema am avut-o si eu, la fel a inceput si la mine, cu nod in gat puternic, stare de sufocare, nu uteam sa stau nici macar cu fata in sus pe perna, am umblat la toti doctorii pe care ii am in suceava, toti au zis ca nu am nimic, ca exista un "circuit prost" ori la mine, ori la ei, adica m-au facut nebuna intr-un cuvant. Mi-am facut absolut toate analizele si toate ecografele posibile, si absolut toate sunt foarte bune, mi-am facut analize si la glanda tiroida, si degeaba, analizele sunt bune. Problema asta o am de pe 6 decembrie 2010, si nici in prezent nu am scapat de ea, vreau sa zic ca am slabit 18 kg, arat jalnic, numai ca la mine mai nou au inceput sa mi se umfle si buzele si limba. Luni acum am programare la Cluj, la un alergolog, sa-mi fac toate testele posibile, si la un orl-ist. Sper sa descopar si eu in sfarsit ce se intampla cu mine. Iti urez sanatate, sa ai grija, si sa dea Domnul sa scapi, pentru ca te inteleg, stiu cum e. Cand ti-e lumea mai draga, atunci ti se pune nodul in gat, atunci ti se face rau. Eu pe 10 sept am avut nunta, si la ora 12 inainte sa vina mirele la mine eram la urgente, deci te inteleg, si cunosc sentimentul. Pana una alta incearca sa-ti faci analize la glanda tiroida, poate aici este buba. Eu am ajuns sa innebunesc cand vad ca toate analizele pe care le fac sunt perfecte. Bafta multa si multa multa sanatate! Mai tinem legatura.
0
06-02-2012, ora 00:10
thefgeorge
Nu este medic/terapeut
thefgeorge
Sal raluk_nauk mentionez ca a trecut ceva timp de la (acidentul acela stupid ) 9 oct e 4 luni aproximativ.
am facut toate amalizele posibile... bronhoscopie, RMN, la glanda tiroida, radiografie, laringoscopie. analize sange..analize peste analize in diferite spitale, , , a mai ramas sa fac o endoscopie asta ar fi ultima mi-au zis ca am reflus esofagian (dar eu nu cred).analizele au esit foarte bune... nodul mai ma lasat un pic dar ma deranjeaza seara/noaptea, iese din gat o secretie incolora gelatinoasa si foarte lipiceoasa / la analize mia spus sa nu ma speri ca nu e infectie e secretia de pe nucoasa a fost examinata... multumesc Lui D-zeu ca nu am mai facut crize, ca nu aveam aer am avut 3 nu as dori la nimeni nici dusmanului meu. medicul mia spus sa las tigarile eu leam mai rarit,.mai vb.. multumesc pentru raspuns...
0
17-06-2021, ora 18:51
Oanaluana
Nu este medic/terapeut
Oanaluana
Buna aceasi problema am si eu un nod in gat, probleme de respiratie am facut radiografie la plamani, am facut toate testele la inima am facut si spirometria toate bune, am facut endoscopia si mi sa gasit o gastroduodenite erosiva pt care fac si in present tratament, am o deviatie de sept si un chist pt care sint programata la operatie pe 9 luna viitoare, oare sa fie de acolo nodul asta in gat si starea asta de sufocare, careva in situatia mea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.