nod aer in gat si aproape ca nu pot respira

31-05-2009
alexpopescu
Nu este medic/terapeut
alexpopescu
De cateva luni am o problema..cateodata am senzatia de nod de aer in gat si aproape ca nu pot respira, daca resusesc sa ragai imi trece pentru o perioada. Dar de vreo 2 saptamani aceasta senzatie imi apare de fiecare data dupa ce mananc sau beau ceva. Mai nou am sezatia ca aces gol/nod de aer imi apasa pe plamani si inima. Dupa cum am spus daca ragai imi trece pentru o scurta perioada si dupa vreo 2/3 ore cand am gatul complet uscat senzatia dispare. Mentionez ca sunt fumator...dar am reusit sa nu fumez cateva zile si totusi senzatia persista.

Multumesc. Astept raspunsul dumneavoastra.
5 comentarii
0
01-06-2009, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatiea este de la aerul care se acumuleaza in stomac.. apasa in sus.. pe diafragma.. indirect pe plamani si inima !
trebue sa faci un consult la Gastrologie.
sa incerci sa mananci.. foarte foarte incet.. sa mesteci bine mancarea, sa renunti in totalitate la bauturi acidulate!!!
0
04-06-2009, ora 10:21
vardala
Nu este medic/terapeut
vardala
o intrebare pentru doctor
aceasi problema de senzatie de nod in git, uneori senzatia ca te stringe in jurul omuletului, ca apasa pe el.Exudat faringian facut, nu a iesit nimica. Control la orl si concluzia a fost ca este o faringita. Dar nu prea trece. Nici cu bioparox, bucosept etc. Ce se mai poate face???
0
04-06-2009, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de nod.. poate fi si de la contractia muschilor faringieni...
se poate lua Nospa si Valeriana.. 10 zile
0
04-06-2009, ora 13:28
vardala
Nu este medic/terapeut
vardala
multumesc
ar trebui sa mai fac si alte analize?sau un regim de tinut pt remedierea problemei?
0
06-08-2009, ora 11:56
andrei92
Nu este medic/terapeut
andrei92
si eu am simptome asemanatoare in plus simt nodul acela de aer care parca coboara pe esofag cand mananc sau beau si urca aproape imediat inapoi si se mai lasa cand ragai.Seara cand stau culcat se aud multe sunete in stomac, am avut si niste dureri mai ales la apasare in zona epigastrica, chiar sub piept.
La gastroenteorolog am programare abea vineri.. stiti ce as putea lua pana atunci? cel mai tare ma deranjeaza acea senzatie de aer in gat... se poate sa fiu chiar balonat putin dar totusi de vreo 4-5 zile... mentionez ca am 16 ani, nu fumez, nu beau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •