De la ce se formeza nitritii?

38 comentarii 1 2
0
14-01-2011, ora 10:01
daniela haba
Nu este medic/terapeut
daniela haba
buna ziua.fetita mea de 4 ani sufera de constipatie de 6 luni.de cele mai multe ori urina are un miros intepator.mentionez ca e vioae si foarte rar cand urineaza spune ca o ustura pitin dar nu de fiecare data.ce as putea face.
0
15-02-2011, ora 16:35
ina31
Nu este medic/terapeut
ina31
buna ziua, am o intrebare pt dna. dr. asistent: in urma unui sumar de urina mi-au aparut posibil nitriti iar la singe VSH 24, neutrofilie 42.6 si limfocite 41.90.., in aceste conditii as putea fi suspecta de o infectie urinara, tinind cont ca am dureri de spate, ovare si burta putin umflata si o mai veche metroanexita tratata? Daca fac injectii cu POLIDIN se poate ameliora si pot impusca doi iepuri dintr-o lovitura?
va multumesc anticipat pt. raspuns, mai ales ca medicl meu de fam. nu m-a lamurit deloc. Numai bine!
0
04-03-2011, ora 14:59
madalina_z2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
madalina_z2000@yahoo.com
Buna ziua, doamna doctor!
Am o problema...in luna noiembrie 2010 am facut o analiza sumara de urina. Motivul...urina urat mirositoare, dar limpede...culoare normala as zice.Nu aveam usturimi sau alte simptome. In sedimentul urinar s-au gasit frecvente epitelii plate izolate si in placard, flora microbiana rara si 1-2 leucocite. Densitatea a fost 1015, ph 5, 5...fara corpi cetonici, proteine, nitriti, hematii, bilirubina, glucoza. Rezultat bun...mi s-a spus. In consecinta, nu am primit nici un tratament. Dar urina continua sa miroasa...nu doar cea de dimineata, ci de pe tot parcursul zilei.
Ce ma sfatuiti? Sunt sigura ca undeva e o problema...
Cu consideratie,
Mariana
0
18-01-2013, ora 18:25
bogdan111
Nu este medic/terapeut
bogdan111
Buna, am o problema, am senzatii de urinare aproape tot timpul plus dureri de spate jos si in fata tot jos am facut sumar de urina si urocultura de 3 ori si analize de sange toate au iesit bine plus ecografie care la fel este bine, intrebarea este poate sa fie un microb sau ceva care sa nu iasa de exemplu mycoplasma sau vreo boala sexuala? scurgeri nu am.
0
26-06-2013, ora 14:05
gabryelalion
Nu este medic/terapeut
gabryelalion
buna ziua !
fiului meu in varsta de 24 de ani cu distrofie musculara duchenne i-au iesit marite in urina bilirubina 51 micromol/L, urobilinogen 34 micromol/L si nitriti pozitiv..cu 2 zile inainte a avut o toxinfectie alimentara si lua antibiotic si nurofen.care ar putea fi cauza?
cu 7 zile inainte de acestea din sange GOT 20, GPT 34 si LDH 207.la acesti parametri facea perfuzii cu thiogama iar medicul neurolog a spus ca sunt ok.
am facut si urocultura dar nu a iesit nimic.
astept raspunsul dvs.multumesc!
0
04-12-2014, ora 13:57
alexya89
Nu este medic/terapeut
alexya89
Buna ziua, am facut si eu niste analize de urina si am primit urmataoarele rezultate: leucocite 6-8, nitriti pozitiv, prezente celule epiteliale plate si frecventa flora microbiana. urocultura escherichia coli, peste 100 000 UCF/ ml. Ati putea va rog s aimi spuneti despre ce este vorba mai exact. Va multumesc!
0
31-01-2015, ora 21:42
AlyAlessya
Nu este medic/terapeut
AlyAlessya
Buna seara! Sunt insarcinata in 27 saptamani.Dupa un test al urinei, rezultat pozitiv de nitrati, am urmat tratament cu amoxicilina 5 zile, dar dupa antibiotic rezultatul testului a fost tot pozitiv, probabil voi urma alt tratament cu antibiotic, ceea ce ma ingrijoreaza pentru copil. In trecut am avut pietre la rinichi eliminate din cate mi s-a spus la un ecograf. Probabil mai am nisip. Spuneti-mi va rog daca au vreo legatura sau parerea dvs. Multumesc mult!
0
16-05-2018, ora 21:50
flore1989
Nu este medic/terapeut
flore1989
buna ziua va rog mult sa imi spuneti daca este o problema grava
sunt insarcinata mi am facut analizele si mi-au iesit:
nitriti pozitiv, leucocite esteraza granulocitara 25, leucocite 5-15, bacterii prezente, mucus prezent, Virusul rubeolei anticorpi IgG ser/electrochemiluminiscenta ECLIA 20.53 (PREZENT), si Citomegalovirus anticorpi IgG 133.6 POZITIV

ESTE MOTIV DE INGRIJORARE SERIOASA?
MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nitricum Acidum - Acid nitric
  •