niste pete ciudate

17-12-2008
IoanaGabriela
Nu este medic/terapeut
IoanaGabriela
Buna ziua.Am si eu o intrebare, am observat la prietenul meu ca are pe penis 2 pete albe de marimea unei unghii de la degetul mare.Vreau sa mai spun ca aceleasi pete albe le are si de jur imprejurul ochilor.Vreau sa stiu daca este o boala sau aceste pete se pot ignora, iar daca pot avea cu el un contact sexual protejat sau neprotejat.Astept un raspuns cat de rapid posibil.Multumesc anticipat.
8 comentarii
0
17-12-2008, ora 15:36
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Cred ca are vitiligo, o boala de piele care nu este contagioasa. Se face mai mult pe stres, intr-adevar pe fata si la organele genitale (la barbati)!
Trebuie sa consulte un dermatolog!
Ali
0
17-12-2008, ora 16:21
IoanaGabriela
Nu este medic/terapeut
IoanaGabriela
multumesc mult, dar as mai dori si alte pareri... :-s din cate am citit despre aceasta boala, este rara...ar fi chiar culmea sa aiba si el asa ceva.nu poate fi si altfel de boala?
0
18-12-2008, ora 08:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Si eu cred ca ar putea fi vitiligo; cel mai bine ar fi sa faceti un consult dermatologic; examenul clinic este cel mai important pentru stabilirea diagnosticului; numai bine
0
18-12-2008, ora 10:51
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Vezi, si medicul te indruma la un dermatolog. Este o boala rara, dar ce daca, in afara de faptul ca este inestetica nu are nici un fel de problema.
Din ce spui tu, c-am asta ar fi !
Alisia
0
19-12-2008, ora 22:11
IoanaGabriela
Nu este medic/terapeut
IoanaGabriela
Va multumesc mult.I'am spus si lui sa mearga la un medic dermatolog si i'am explicat ca daca ar fi sa aiba asa ceva, este decat o boala inestetica, iar el este speriat o compara cu o boala prin transmitere sexuala, oricum dramatizeaza.As vrea sa stiu daca aceasta boala se transmite.
0
20-12-2008, ora 17:47
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna Ioana, nu se transmite. Spune-i sa stea linistit si sa mearga la medic. Sa nu o mai compare cu o BTS ca nu e, n-are nici o legatura. Astept raspunsuri de la tine!
Va doresc la amandoi multa sanatate, si sarbatori fericite.
Alisia
0
20-12-2008, ora 20:28
IoanaGabriela
Nu este medic/terapeut
IoanaGabriela
Multumesc mult pentru raspunsuri.Luni se duce la dermatolog si imi va da si mie un raspuns.Va voi anunta pana pe 31 decembrie pentru ca plec in vacanta si nu mai intru pe net.Sarbatori fericite si voua!
0
09-01-2009, ora 21:20
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
La multi Ani! Ioana, nu mai zici nimic? Ce ati facut ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •