niste intrebari pt doctor dermato-venerice

15-07-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
am si eu niste nelamuriri:
desi stiu ca nu este indicat
1.daca o persoana a tratat un BTS si apoi are contact sexual imediat dupa tratament cu o persoana infectata exista riscul reinfectarii sau o perioada scurta dupa antibiotice exista o oarecare protectie ???
2.daca in timpul unui tratament al ambilor parteneri(clamidia/gonococ) se face sex oral sau anal se pot raspandi microbi in alte parti cum ar fi gura sau gat, anus etc ??sau la fel persoanele implicate sunt protejate de tratamentul respectiv si nu se poate lua bacteria in alta parte a corpului chiar daca nu sa terminat tratamentul si se presupune ca nu este vindecata complet boala ??
3.dupa un contact cu o persoana infecatata de un BTS este indicat sa se faca tratament chiar daca nu exista nici un simptom???un eventual tratament are efect bun daca este aplicat in timpul de incubatie al bacteriei ????
4.daca o persoana se afla in timpul unui tratament cu antibiotice spre ex doxiciclina daca ar avea contact sexual cu o pers infectata cu gonococ/chlamidii ar mai putea contacta microbul din moment ce ia un tratament antibiotic ???
2 comentarii
0
12-03-2010, ora 13:47
ciprinel
Nu este medic/terapeut
ciprinel
buna ziua !
am si eu o problema: am avut simptome la urinare (usturimi si mancarimi la urinare si imi iesea un lichid albicios de pe canalul urinar) am facut o analiza de secretie din care a iesit urmatorul rezultat : "POLIMORFONUCLEARE RELATIV FRECVENTE.FOARTE RARI COCI IN DIPLO EXTRACELULARI GRAM NEGATIVI. MICELII ABSENTE. TRICHOMONAS ABSENT ".
dupa asta mi-a dat un tratament
cu "tinizol" si "azitrox".
la "azitrox" am avut probleme cu stomacul, insa l-am luat pana la capat adik 10 pastile.
am terminat tratamentul dar tot mai am simptomele.
ce pot sa fac ?
Va multumesc !
0
29-02-2012, ora 21:36
ciprinel
Nu este medic/terapeut
ciprinel
buna ziu! puteti sa imi ziceti ce inseamna " Bacteriurie 1000 UFC/mL (fara semnificatie clinica)".in urma unei analize de urocultura asta a rezultat!
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.