ce trebuie sa stim despre tulburarea pshihotica reziduala?

21-07-2007
mxmz123
Nu este medic/terapeut
mxmz123
am fost diagnosticat cu tulburare pshihotica reziduala...vreau sa stiu mai multe despre acest diagnostic...este cumva in legatura cu schizofrenia?!?!Multumesc!!!
5 comentarii
0
22-07-2007, ora 00:00
AI3cs
Nu este medic/terapeut
AI3cs
Iti recomand aceste link-uri : (http://www.preferatele.com/docs/psihologie/8/psihoze-exogene-orga15.php),
(http://www.preferatele.com/docs/psihologie/2/tulburari-psihotice-11.php),
(http://www.psihismuluman.8m.net/web02.html).
Sper sa iti fie de folos.
0
22-07-2007, ora 00:00
mxmz123
Nu este medic/terapeut
mxmz123
da.sunt interesante aritcolele...dar tot nu am gasit o explicatie concreta.despre diagnosticul meu scria doar 2 randuri.in rest.de ce primesc raspunsuri ocolituare...????!!!
vreau sa citesc.sa ma informez.inca sper sa gasesc...raspunsuri.Oricum multumesc pt ajutor
Deci inca o data...ce este o tulburare pshihotica reziduala?!?!!unde pot sa ma informez mai mult...Va multumesc tuturo celor care ma ajutati
..
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Mare atentie, intrebarea pe care o pui nu este cea corecta & folositoare, pentru tine.

Dar ca sa-ti raspund, o tulburare psihotica reziduala presupune ca a fost mai rau la un moment dat si acum tulburarea ta este fie pe cale de disparitie fie s-a stabilizat la un nivel scazut de intensitate (un episod psihotic nu inseamna neaparat schizofrenie - mai sunt foarte multe manifestari care nu ajung la intensitatea & complexitatea schizofreniei si de aceea sunt numite doar "tulburare psihotica").

Ca observatie suplimentara, la un astfel de diagnostic se mai mentioneaza si "cu elemente de prognostic bun" sau "fara elemente de prognostic bun".
La tine cum e ?

Andrei
0
11-09-2007, ora 00:00
mxmz123
Nu este medic/terapeut
mxmz123
mULTUMESC PT RASPUNS...STIU CA NU AM MAI DAT DE MULT NICI UN SEMN DE VIATA DAR...TOTUSI...REVIN.CE NAIBA ESTE TULBURARE PSIHOTICA REZIDUALA?!?!?!Diagnosticul este doar atat fara "cu elemente "sau fara "elemente"
Va rog din suflet vreau sa stiu mai multe.vreau sa stiu care sunt cauzele.sa incerc sa le indepartez...sau.nu stiu.sunt in ceata totatla URGENT!!!!Multumesc!
0
12-09-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Nu exista o singura cauza pentru asa ceva. Poate fi si un deficit in modul de gandire, sau in structura de personalitate, sau un dezechilibru chimic sau o combinatie din toate cele de mai sus.
Ca sa le indepartezi, trebuie sa discuti cu un psihoterapeut bun de la tine din oras, si chiar sa intrebi mai multe detalii psihiatrul care a dat acest diagnostic de care vorbesti, de "tulburare psihotica reziduala".

Cu alte cuvinte, nu exista o cauza standard pentru asa ceva, ci ea trebuie descoperita cu ajutorul unui profesionist.

Insa ma gandesc ca ceea ce te intereseaza mai mult e cum ajungi la starea de normalitate, iar drumul de iesire nu depinde de cauzele initiale care au produs starea.

Andrei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: