nici acum nu stiu ce se intampla cu adevarat

29-07-2009
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
am fost operata acum o luna si jumatate.la ecograf mi s-a spus ca am un chist ovarian spart si dupa ce am facut 2 teste de sarcina care au iesit amandoua pozitive m-au operat de sarcina extrauterina pentru ca aveam lichid in abdomen.Dupa operatie mi-au spus ca nu am avut sarcina extrauterina ci a fost chist ovarian spart.mi s-a facut chistectomie.Medicul mi-a spus ca mai am si alte chisturi mici pe ovare dar care se trateaza, si cand am fost iarasi la control mi-a spus ca am ovarele inflamate.Pe mine ma ingrijoreaza ca deja a trecut ceva timp de la operatie si nu ma simt bine Ma doare burta mai ales in partea ovarului drept, chistul spart a fost pe stangul si nu sunt lamurita de ce testele de sarcina au iesit pozitive daca nu a fost sarcina extrauterina?
2 comentarii
0
29-07-2009, ora 23:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Testele de sarcina dau rezultate fals pozitive (adica arata sarcina cand nu e sarcina) in aproximativ 5 % din cazuri, iar rezultate fals negative in aproximativ 1 % din cazuri.

Durerea de acum este probabil din cauza anexitei, dar exista si alte posibilitati care nu pot fi excluse fara un examen si, probabil, cateva investigatii foarte simple.
0
30-07-2009, ora 09:32
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
pot iesi ambele teste de sarcina pozitive?(unul facut intr-o zi si celalalt a doua zi)?va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.