nevroza provocata de stres sau ce?

30-10-2007
karamazov
Nu este medic/terapeut
karamazov
De mai bine de sase luni, mai precis din martie viata mea sa transformat intr-un cosmar. Datorita unei lungi perioade de stress si suprasolicitare nervoasa din primavara starea mea de sanatate sa degradat puternic. simptomele sunt foarte variate si persista pe toata durata zilei si impresioneaza prin intensitate, sunt insuportabile;;;;;;
Dureri de cap, ameteli puternice, stare permanenta de oboseala, slaba putere de concentrare, palpitatii, frisoane, stari de lesin, lipsa energie pe toate planurile, extenuare psihica
somnul este intrerupt, neodihnitor cu cosmaruri, dimineata ma trezesc obosit
dar cel mai deranjant lucru sunt starile de anxietate, diferite fobii, frica de moarte de boala. diferite analize au iesit bine nu sunt semne totusi ale unei boli clare cum ar fi hepatita, etc
social sunt activ, am multi prieteni calatoresc f. mult si de o buna perioada manac natural;;;;
inainte de aceste stari am fost perioada de cateva luni f. stresat la locul de munca, am lucrat intr-un laborator analize medicale si din aprilie nu mai lucrez
dupa aceasta perioada de stress extrem au aparut aceste stari de rau. va rog spuneti-mi despre ce e vorba de fapt si ce remedii naturale ar fi...
totusi de la varsta de 19 ani am avut probleme cu stressul dar in nici un caz ca acum. de cativa ani incoace mi-am facut si diferite investigatii neurologice, cardiologice, endocrine si totul a iesit bine.analize ale sangelui nu mi-am mai facut de vreun an dar ultima data au iesit foarte bune
mentionez ca in prezent am apelat la serviciile unui psiholog care mi-a spus ca psihoterapia este solutia ::::: va multumesc
11 comentarii
0
31-10-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Desigur, psihoterapia este una dintre solutii si este foarte bine ca ai decis sa o pui in aplicare.

Ai inceput deja sedintele? Cum functioneaza pentru tine?
0
02-11-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Impreuna cu un psihoterapeut (bun) poti invata cum sa gestionezi altfel aparitia stress-ului. Tot ce descrii tu - sunt efecte colaterale ale acestuia.
Ca atare - asa pot sa si dispara - ca efect colateral pe masura ce inveti o strategie eficienta de dizolvat stress-ul.

Remediile naturiste sunt bune, insa din pacate ele nu dau raspunsuri la intrebari...si nici nu creeaza strategii de succes...

Toate cele bune,
Andrei
0
06-11-2007, ora 00:00
karamazov
Nu este medic/terapeut
karamazov
totusi nu sunt pe deplin multumit de rezultate.iar spre seara starea de oboseala se amplifica puternic. dupa 6...7 seara apare o stare de anxietate o frica de moarte extrema, pe fond de oboseala...
de exemplu duminica trecuta am stat mai toata ziua pe calculator cu treaba, facand un efort intelectual mai intens...( iar noaptea dinainte am dormit doar aprox 5-6 ore ) ...apoi am plecat la niste prieteni sa facem o partida de carti... am avut o seara groaznica 3 ore am avut o stare de rau extrem de surmenaj cu stare de lesin si o teama de moarte insuportabila sentimentul de moarte iminenta...am fost la spital unde mi-au dat un calmant care nua a avut prea mare efect.
de abia pe la 12 noaptea reusind sa adorm. orice implica un pic de concentrare ma oboseste, condusul masinii, cititul, si mai ales statul la calculator.
nici plimbarile in aer liber la munte, km de mers pe jos nu ma ajuta prea mult
sunt realmente disperat...ce solutii ar fi ca sa inlatur aceasta stare de oboseala? va multumesc
0
06-11-2007, ora 00:00
karamazov
Nu este medic/terapeut
karamazov
de altfel, sa dori sa discut, eventual pe messenger, cu o persoana care a avut astfel de probleme sau cu un doctor sau psiholog , daca se poate... cei ce au trecut prin astfel de stari stiu cat de greu este, unele zile sunt de cosmar..
0
18-11-2007, ora 00:00
elias
Nu este medic/terapeut
elias
buna mi se pare ca am mai vazut mes si la anxietate sau asa ceva esti tanar ai toata viata inainte si sigur vei reusi insa vad ca multa lume se sperie de pastile in primul rand depinde cat de mult a avansat boala si daca e veche trebuie sa luam si medicatie prescrisa de medic eu de multi ani am incercat tot felul de naturale insa anul acesta nu s-a mai putut am luat pastile dar foarte putin neurol de 05 dim si seara cipralex de 10 jum dim acum dupa cateva luni scad din neurol iau foarte putin si nu am nimic am vazut ca sunt persoane care au luat si 5 pas de neurol pai nu trebuia nu sunt medic asta e parerea mea ceai de tei este foarte bun si minerale calciu magneziu am luat si eu c-am 30 pe luna dupa care pauza si incredere in DUMNEZEUdeci ceia ce vreau eu sa spun este sa nu ne mai ferim de pastile este adevarat ca poate da dependenta insa daca luam cum spune med si avem bunavointa ne rugam este bine eu cunosc toate sintomele sunt groznice trebuie sa avem incredere in noi iti doresc mult succes sanatate si curaj adresa mea am mai dato oricum o mai dau nu ma deranjeaza ib_salutia_tutti nu te sfatuiesc sa ei pastile de somn asculta muzica ai rabdare si ai sa vezi ca totul o sa fie bine o seara buna
0
26-11-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Spui ca nu esti pe deplin multumit de rezultate... Rezultate la ce ? Ce ai reusit DEJA sa obtii ?

Ideea de a discuta pe messenger cu un psihoterapeut, e echivalenta cu ideea de a primi un sfat de la oricine altcineva.
Tine si de observarea si setarea prioritatilor tale: daca tot ceea ce ai tu ca si disconfort nu merita DECAT o discutie pe mess cu cineva... atunci probabil ca situatia nu e atat de grava in ochii tai...

Sfaturi probabil ca ai mai primit, si cu siguranta vei mai primi, fiindca toata lumea se da in vant sa ofere sfaturi gratuite. Din pacate de obicei ce nu costa nimic, nu valoreaza nimic... ne umplem de sfaturi semi-inutile.
Ba mai periculos, si semi-docte: recomandari de pastile sau remedii naturiste de la persoane care nu au nici o legatura cu domeniul medical, si nu pot fizic extrapola efectul remediilor recomandate de ei mai mult de propria persoana...

Cum vor trebui sa evolueze simptomele tale ca sa fii convins ca ai nevoie de ALTCEVA decat sfaturi ("psihologice" sau "practice" ) ?

Toate bune,
Andrei
0
26-11-2007, ora 00:00
elias
Nu este medic/terapeut
elias
buna intrebare mia placut ai perfecta dreptate in primul rand drebuie ca noi sa ne ajutam asa ca sa dam sfaturi si sa com e ok in rest DUMNEZEUcu mila dupa parerea mea cred ca tu esti pe drumul cel bun si ca daca iti doresti sa fi bine vei fi cu siguranta iti doresc succes o seara placuta
0
27-11-2007, ora 00:00
Anadi
Nu este medic/terapeut
Anadi
Sincera si eu am patit ceva tot de genu si inca.mi-ar placea sa vb cu tine...daca vrei lasa messeng.daca vrei.
0
09-04-2010, ora 12:47
mariusblanc
Nu este medic/terapeut
mariusblanc
Salut, am o solutie la problema ta. Intra pe www.nlpmania.ro la sectiunea Stres Management. Ai acolo inregistrari mp3 cu tehnici impotriva stresului. Poti sa le copiezi pe telefon sau pe mp3-player si sa le asculti. Sunt comenzi verbale pentru tehnici de relaxare fizica si mentala. Incearca. Sunt mai la indemana decat orice altceva pentru stres. Succes.
0
30-04-2010, ora 15:39
kingatoma
Nu este medic/terapeut
kingatoma
Din cate imi dau seama, la fel a avut si sotul meu, ai nevroza anxioasa cred. Sunt medicamente neuroleptice, de exemplu Tranxene, dar un psihiatru le poate prescrie. Tin foarte bine sub control simptomele.
0
24-06-2010, ora 22:01
geny69
Nu este medic/terapeut
geny69
si eu am aceleasi simtome dar cu ajutorul lui d-zeu si putin cu ajutorul doctorului neurolog sper sa depasesc momentul.sa ne rugam si totul va fi bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  • Modul în care apreciem arta depinde de starea de sănătate mentală
  • Tensiunea arterială diastolică s-a dovedit a fi asociată cu nevroza
  •