nevrodermita

28-03-2008
serbana
Nu este medic/terapeut
serbana
dupa ce pana la varsta de 17 ani nu am avut nici o problema cu tenul, absolut nici un cos, ten invidiat, etc, dupa ac varsta cand am avut si primul prieten pana la 24 de ani am avut furuncule localizate pe diverse zone ale corpului si foliculita pe fata, am ramas de 4 ani cu crize eruptii de bubite tranparente la sparncene, iar sub barba cosuri, crize care se repeta de 2, 3, 4 ori intr-un ciclu. De 5 luni, pe fondul unor stresuri puternice la serviciu mi-a aparut o eczema extinsa, care face coji mari care scarpina, care se prezinta imprejur cu bubite care scarpina, dureroasa la scalpul cefei, in stanga durerea e localizata intr-un punct care e o leziune ce-mi da cutite de durere. Am crezut ca-i de la sampon, doctorul mi-a spus ca e de la transpiratie, am folosit advantan unguent la sfatul medicului si mi-a reaparut dupa 2 zile de la incetarea tratamentului de 10 zile, am incercat sa nu ma mai stresez, dar acum 5 zile am avut o criza de bube transparente pe barba si bubite ca un prurit de jur imrejurul gleznelorde la picioare pana la zona de unde incepe sa creasca parul. Am folosit de 3 zile prpoderm seara pe barba si au mai trecut, folosesc propoderm pe glezne dar in fiecrae zi am momente cand ma scarpina foarte tare si ma dor f tare, pielea este si umflata sub bubite. Am dat cu propoderm si la scalp si scade tensiunea dureroasa iar in timpul zilei face coaja. Nu pare sa se vindece. Am luat reteta de la medic cu fucidin pt fata si elocom pt scalp, dar la glezne mi-a spus ca e de la incaltari, lucru care cu greu ma convinge a fi o coincidenta pt cele 3 zone afectate in acelasi timp si diagnosticate diferit. Ma gandesc ca am zona zoster. Stiu ca trece cu aciclovit, dar nu sunt medic sa ma diagnostichez,
ce sa fac?
am asteptat 5 luni sa-mi treaca incercand diverse tratamente, cate sa mai incerc?
ma poate ajuta cineva cu un sfat?
multumesc
2 comentarii
0
30-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu cred ca este zona zoster;. Este o dermatita care poate avea etiologie infectioasa, imuna, etc;Asta se poate preciza in urma unui examen clinic;O sugestie : foloseste un sapun pe baza de sulf pentru corp si un sampon pe baza de sulf; Numai bine
0
09-09-2008, ora 00:00
m07
Nu este medic/terapeut
m07
serbana te rog da mi mai multe informati despre ce ai tu.asemanator are si prietenul meu..are la nivelul scalpului ca niste cosuri dureroase, cu puroi.au trecut dar a rams cicatrice si in locul respectiv nu mai are par.are goluri de par.la medic i s-a spus ca are alopecie.ceea ce inseamna cu totul altceva.nua re nici simptome.eu cred, dince am citit pe forum, ca ar avea foliculita.ce crezi ca ar trebui sa faca?
daca poti te rog ajuta-ne.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.