nevralgie?

14-11-2006
manbay21
Nu este medic/terapeut
manbay21
am si eu nevoie de un sfat va rog. am un molar lipsa primul dupa premolar mi-a fost scos acum cativa ani. acum 2 saptamani am fost la stomatolog pentru a trata niste carii mici nedureroase care se aflau pe molarul (maseaua de minte) si premolarul aflate la extremitatile spatiului gol. dentistul mi-a recomandat sa facem si o punte pentru ca migreaza dintii etc. am fost de acord. mi-a slefuit premolarul si molarul si astfel au disparut si cariile care erau de suprafata si am facut lucrarea. nu m-a deranjat, senzatia de obiect strain in gura a durat doar vreo 2 zile insa dupa slefuirea initiala am avut dureri mari la gingie si sensibilitate la cald/rece si atingere din cauza ca a slefuit si subgingival. am tratat cu geluri masaj etc dupa ce a fost pusa lucrarea s-au potolit si durerile de la gingie ca probabil este mai bine protejat locul. bun. puntea mi-a fost pusa definitiv joi adica acum 5 zile si se afla pe maxilarul inferior stanga. in primele 2 zile am avut un soi de nevralgie pe toata zona cu iradiere spre maseaua de minte de sus si spre ureche., suportabila. de 2 zile am dureri violente dar nu pulsatile ci ca un fel de apasare dureroasa mai ales la nivelul lucrarii dar uneori cu aceeasi iradiere spre maxilarul superior ureche si chiar amigdala stanga. simt un disconfort cand mestec pe partea respectiva dar periajul si chiar masticatia par sa ma linisteasca. am luat calmante doar cand durerile au fost prea violente in special noaptea ca sa ma pot odihni. vad ca de ieri am si un punct alb pe gingie dar in dreptul molarului care fusese scos. punctul e ca un fel de varf de cos este alb si nu contine lichid. de mentionat ca nu mi-a fost scos nervul de la nici una din maselele de sprijin pt ca am inteles ca e de preferat ca nervii sa fie viabili. ce poate fi? poate fi infectie sau doar o nevralgie? sunt plecata din tara pt o luna si nu as vrea sa ma tratez aici. daca stau o luna (in conditiile in care rezist) e posibil sa se agraveze iremediabil? ce se poate intampla. multumesc
3 comentarii
0
14-11-2006, ora 00:00
dr_giullia
Nu este medic/terapeut
dr_giullia
Draga mea, vestile nu sunt bune..ceea ce s-a intamplat tie este rezultatul faptului ca nu ti s-a scos nervul, iar punctul acela alb este o fistula de puroi, semn ca e ceva infectie p'acolo...asta a aparut datorita slefuirii, probabil dintii nu au fost lasati sa se raceasca prin clatiri dese in timpul slefuirii.fiind la departare, tot ce poti sa faci este sa iei niste antibiotice, ceforan 1mg/12h sau ampicilina...nu stiu daca ai asa ceva la tine sau daca gasesti p'acolo..si niste antialgice pt dureri, iar cand te intorci in tara sa te duci la stomatologul tau sa remedieze situatia, aia care o mai fi atunci...
0
14-11-2006, ora 00:00
manbay21
Nu este medic/terapeut
manbay21
Multumesc pt raspuns. maine ma duc la un dentist aici sa isi dea cu parerea dar nu vreau sa ma tratez aici. eritromicina e buna? si inca o intrebare: daca e infectie se vede la radiografie? si daca e infectie nu ar trebui sa doara tot timpul? multumesc mult
0
14-11-2006, ora 00:00
manbay21
Nu este medic/terapeut
manbay21
Multumesc pt raspuns. maine ma duc la un dentist aici sa isi dea cu parerea dar nu vreau sa ma tratez aici. eritromicina e buna? si inca o intrebare: daca e infectie se vede la radiografie? si daca e infectie nu ar trebui sa doara tot timpul? multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •