nevoia de a tusi

31-03-2010
alexiaiuli
Nu este medic/terapeut
alexiaiuli
Buna ziua,
va rog sa ma indrumati intr-o problema.Am racit putin in urma cu 2 saptamani si mi-a curs nasul vreo 3 zile secretie apoasa, apoi o secretie mucoasa, purulenta, verzuie inca vreo 3-4 zile.Imi era tare greu sa imi curat nasul si am avut mirosul si gustul afectate.Imi suflam nasul foarte tare si uneori imi pocneau urechile.Imi simteam mucozitatile cum se scurg din nas in gat.Acum mi-au trecut cam toate simtomele dar mai simt sputa pe gat si o nevoie de a tusi ca sa se curete, deci tusea e voluntara ca ma mi se rupa acel ceva din gat.Uneori parca ma doare in piept si spate de atata efort de a tusi.Dupa ce se rupe sputa aia din gata e ok si nu mai am nimic.Ce ar trebui sa fac? Am luat doar sirop de muguri de pin.Multumesc anticipat pentru raspuns.
10 comentarii
0
31-03-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e bun si siropul.
+ Sinupret 2 la 8 ore
ACC 1 la 8 ore
inhalatiti cu ceai de musetel + ulei de eucalipt.. dupa ionhalatii faceti cu acelas ceai.. spalaturi nazale si gargara
0
31-03-2010, ora 14:27
alexiaiuli
Nu este medic/terapeut
alexiaiuli
Multumesc mult!
0
14-03-2012, ora 21:03
ana-maria.b
Nu este medic/terapeut
ana-maria.b
Buna seara!
In ultima luna sotul meu a racit de vreo 3 ori, cu febra, dureri de cap, nas infundat, durere in gat si sputa purulenta galben verzuie densa, care ii provoaca tusea. In ultima vreme acuza o durere in piept in timpul tusei, si continua cu aceasi sputa. Febra facea vreo 2 zile, la inceputul racelei, dupa ii trecea si nu a luat antibiotic, doar nurofen, si cand la durut gatul mai tare a facut aerosoli cu acc si ser fisiologic. Plus pastilute cu miere si lamaie pt gat inflamat, tantum verde...
Imi puteti recomanda, va rog frumos, ceva pentru sputa aia suparatoare. Stiu ca ar trebui sa mearga la medic, dar e greu de dus..:(
multumesc anticipat!
0
14-03-2012, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru un tratament corect
trbuie sa intelegeti de unde vine acea sputa.
daca e din nas e un fel de tratament
daca e din faringe, iritat de la un reflux gastric.. e un altfel de tratament
daca e din bronhii este cu totul alt tratament
0
14-03-2012, ora 22:35
ana-maria.b
Nu este medic/terapeut
ana-maria.b
sputa simte ca i se rupe din bronhii...
0
15-03-2012, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi despre produse producatoare de MUCUS sile excludeti din alimentatie
2 excludeti toate bauturile acidulate, fructele citrice, muraturi, otet..din alimentatie
3 Inhalatii cu ceaiuri fierbinti + 4-5 pic de ulei volatil de eucalipt
4 daca se poate aerosoli cu ACC
sau ACC 200 3 pe zi
Eurespal 3 pe zi
0
15-03-2012, ora 08:23
ana-maria.b
Nu este medic/terapeut
ana-maria.b
Va multumesc mult!
0
27-04-2013, ora 12:26
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Buna ziua, domnul doctor, as avea si eu niste intrebari pt.dvs, va rog frumos.In luna martie am racit puternic, tuseam f mult, tuse cu sputa de la culoarea galbui a ajuns la verde pt care luam expectorante si atunci au inceput starile febrile pana la 39, 7.Mi-au dat antibiotic amoxicilina clavulanico 875 timp de 12 zile.Mentionez ca 3 sapt am expectorat continuu iar dupa tratam parea ca imi trecuse.La radiografie nu s a vazut nimic.Acum dupa fix 3 sapt d atunci am inceput sa simt durere in gat intepaturi senzatia d gat uscat si raguseala continua.Am 8 zile de cand simt asta si nu am luat nimic dar am vazut ca incep sa tusesc iarasi si sa scot sputa din gat de culoare alb galbuie pana la verde inchis, sputa fiind solid, la fel este si culoarea mucozitatilor din nas.De doua zile iau expectorant si simt cum mi se rupe ceea ce scuip din plamani din bronhii si cand tusesc ca sa o pot expectora am gust in gura de infectie si antibiotic.Nu mai inteleg ce mi se intampla si ce tratament ar trebui sa mai fac.Multumesc anticipat.
Cu respect,
Emilia C
0
27-04-2013, ora 21:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai corect tratament pentru asa gen de probleme...sunt Aerosolii...
dar pana a sti cu ce medicamente se fac aerosolii este necesar sa faci
radiografia Saf
examen orl...
bronhoscopie
0
22-05-2013, ora 13:14
emilia25
Nu este medic/terapeut
emilia25
Buna ziua, mentionez ca am luat ciprofloxacina 7 zile si ma simt f bine...rar mai tusesc...restul simptomelor au disparut.Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  •