nev pigmentar gigant pilos | Forumul Medical ROmedic

nev pigmentar gigant pilos

28-10-2008
anat
Nu este medic/terapeut
anat
Buna ziua,

Am din nastere un nev pilos pe partea stanga a fetei, are forma unui cartof si are dimensiunile urmatoare: 5 cm latime si aproximativ 8-10 cm lungime. Acum 2 ani am fost internata pentru a-mi face operatia, insa mi-a aparut un herpes pe buza superioara si am renuntat la operatie pentru ca exista riscul de a se extinde herpesul pe toata fata. la momentul acela am facut o serie de analize din care rezulat ca nu exista modificari tomodensitometrice endocraniene infra sau supratentorial.
De-a lungul timpului nu si-a modificat nici suprafata si nici pigmentul, insa parul a inceput sa creasca din ce in ce mai repede.
Ceea ce am intereseaza acum este sa aflu si alte pareri referitoare la riscurile pe care le presupune o astfel de operatie chirurgicala, avand in vedere si faptul ca este aproape lipita de ochiul stang si are o suprafata destul de intinsa.
De asemenes as dori sa aflu care sunt metodele prin care se poate actiona in cazul meu?

Daca mai aveti nevoie si de alte informatii, va rog, anuntati-ma!

Multumesc anticipat!
8 comentarii
0
26-11-2008, ora 19:34
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Metoda de electie este excizia seriata a formatiunii. Daca este un nev pigmentar, nu exista riscuri, in afara poate de cicatricea restanta, care daca este vizibila va trebui retusata.
Herpesul labial nu are nicio legatura cu nevul sau cu operatia.
p.s. chiar ati facut o tomografie pentru un nev pigmentar??!! (chiar si gigant.)

Numai bine!
0
27-11-2008, ora 11:35
anat
Nu este medic/terapeut
anat
Da, intr-adevar am facut toate analizele posibile, chiar si tomografie, deoarece medicul meu de atunci mi-a spus ca e ceva destul de grav si care poate avea consecinte daunatoare. Am inteles ca si dupa operatie exista riscul de a se transforma in malign.

Multumesc mult pentru raspuns!
Toate cele bune!
0
19-02-2009, ora 20:12
zambi
Nu este medic/terapeut
zambi
buna seara, aveam din nastere o alunita deasupra sanului stang, spre umar si ma deranja breteaua sutienului de fiecare data cand il purtam, am mers la dermatologie, deacolo m-a trimes la chirurgie plastica si am fost operata, am mers dupa rezultatul biopsiei pe care mi-l da o doamna asistenta si-mi spune e bine, si-atat.
rezultatul histopatologic:
fragment de tegument reprezentand doua formatiuni tumorale histopatologic cu aspect de nev-celular mixt, papilomatos, hiperkeratozic, focal pigmentat, dezvoltat perianexial (nev congenital) cu minima neurotizare in profunzime;minim infiltrat inflamator limfocitar predominat peritumoral;numeroase colonii microbiene si numerosi spori micotici in suprafata.
rezectie integrala a ambelor formatiuni tumorale.
va rog mult daca se poate sa-mi spuneti mai explicit ce inseamna toate datele cestea.multumesc!
0
19-02-2009, ora 21:20
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Intradevar dna. asistenta v-a spus bine! Conform examenului histopatologic, era vorba de un nev (alunita)
= formatiune benigna, care a fost excizata in totalitate. Restul polilogiei medicale se refera la fenomene minore. Nu aveti de ce sa va faceti griji.
0
20-02-2009, ora 22:18
zambi
Nu este medic/terapeut
zambi
va multumesc din suflet, acum sant pe deplin linistita!
1
20-03-2009, ora 23:14
alinacioca
Nu este medic/terapeut
alinacioca
Buna seara!
Am o fetita de 4 luni si s-a nascut cu un semn pe fata ( pe obrazul stang). La aceasta varsta (4 luni) are dinensiunea cat buricul degetului mic de la o mana. Am fost la medic si mi-a spus ca e un nev pigmentar congenital, tratamentul recomandat a fost supraveghere medicala tot din luna in luna si un examen dermatoscopic( la cluj/ eu sunt din sebes alba). Mi-a spus ca numai prin operatie poate disparea si sa nu o expun pe fetita cu acest nev la soare. Intrebarile mele sunt:
1. de la ce varsta se poate face operatia?
2. poate cauza cancerul?
3. va aprea par pe acest nev in timp?
4. ce se intampla daca nu o operam pe fetita?
5. cat de mare se poate face?

Astept cu nerabdare raspunsul d-voastra, va multumesc!
0
02-09-2010, ora 14:23
dorys_ana
Nu este medic/terapeut
dorys_ana
Buna ziua,

Am facut o excizie si am primit examenul histopatologic. Imi puteti spune ce inseamna?

"Nev intradermic cu aspecte de neurotizare si binucleere. Proeminenta melanocitelor in statul bazal al epidermului.
Inlamatie asociata, tendinta la maturare in profunzime. Leziune simetrica, excizata cu limite de siguranta."
0
29-10-2013, ora 18:34
Cristi Cristinel
Nu este medic/terapeut
Cristi Cristinel
Salutare.Am si eu o pata pe piept in partea stanga, destul de maricica.Am fost la cativa doctori si mi-au spus ca este ciuperca luata de la apa(bazin, plaja, etc).Am aceasta pata de cativa ani buni(in prezent am 28), si zilele astea am fost la un nou control dermatologic.Mi s-a zis ca as avea nev pigmentar gigant pilos si cand am auzit de repercusiuni am ramas traumatizat.Am facut marea prostie si m-am ras in acel loc, nestiind de gravitatea situatiei si am fost si la mare, strand si m-am bronzat.Doctorul mi-a zis ca am facut cea mai mare prostie fiindca putea sa se agraveze foarte rau, iar de acum incolo nu mai am voie sa pup boronz.Ca sa se asigure m-a trimis si in Craiova la un doctor bun in domeniu.Are oare dreptate? E nev sau ciuperca?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiÈ›ii de stres
  • Ar putea exista o legătură între constipaÈ›ie È™i infecÈ›iile herpetice?
  • Simptome diferite în infecÅ£ia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaÅ£ii în expresia genelor virale
  • 10 informaÈ›ii importante despre herpes
  • InfecÈ›ia virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •