neutropenie, limfocitoza usoara, si mai nou eozinofilie

27-07-2008
djbecks
Nu este medic/terapeut
djbecks
ma numesc cristi am 21 de ani si recent am avut probleme cu inima asa ca am fost la un cardiolog si mi-a zis ca am tahicardie sinusala. mi-a recomandat sa-mi fac analize la glanda tiroida sa aflu daca de aici e problema. am facut analizele la medicover si nu aveam probleme de genul asta, in schimb mi-a iesit neutropenie si limfocitoza usoara. asa a inceput povestea asta.

doctora ma trimis la un hematolog si mi-a zis sa nu cumva sa fie cancer. am fost la hematolog la coltea si ma pus din nou sa-mi fac analizele, si mi-au iesit la fel si mi-a zis sa mai stau cateva zile. intre timp am avut niste probleme cu respiratia, simteam ca mi-se bloca respiratia in piept din cand in cand timp de o secunda si apoi revenea la normal, m-am dus la municipal. acolo am aflat ca ce simteam eu erau extrasistole si ca e perfect normal, mai ales cand esti stresat. apoi le-am zis de problema cu analizele si mi-au facut si ei analize, mi-au iesit bine alea dar nu erau detaliate ca restul asa ca nu puteai vedea starea neutrofilelor si limfocitelor. in schimb mi-au vazut doi doctori primul rezultat al analizelor (unu chiar era hematolog) si mi-a zis ca nu poate fi nimic grav. am mai stat 2 zile si m-am intors la coltea sa-mi fac din nou analize si tot la fel mi-au iesit. neutropenie si limfocitoza usor modificate. doctora de acolo intra in concediu in cateva zile si mi-a zis sa vin maine sa ma internez si sa-mi ia o proba din maduva osoasa sa eliminam ce-i mai rau si sa nu ma lase asa cat e ea plecata in concediu. am plecat de acolo panicat, ca nu vroiam sa ma bag la asa ceva mai ales ca mi-au zis si altii ca nu poate fi grav. de acolo m-am dus la medlife la o doctora la care am mai fost cand am avut o viroza cu un an in urma si am intrebat-o si pe ea. ea mi-a zis sa nu ma duc sa-mi ia din maduva ca nu e nevoie si a sunat la un hematolog care a zis la fel, ca nu este necesar si mi-a zis sa stau linistit ca nu e nimic grav. sa le mai fac dupa ceva timp. intre timp am mai fost la institutul hematologic de pe doctor felix cu analizele si le-am aratat la doi doctori hematologi si mi-au zis ca nu cred ca e nimic grav si sa vin prin august pe la ei (atunci puteau sa ma programeze) sa-mi fac si la ei analize. toate astea s-au intamplat pe la sfarsitul lunii iunie.

am stat mai linistit si mi-am facut iar analize la sange saptamana trecuta (deja a trecut o luna), de data asta la medlife si tot asa mi-au iesit, in schimb mi-a iesit si eozinofilie dar am citit undeva ca poate fi de la o alergie (am la burta o alergie de la cureaua de la pantaloni care o fac de obicei vara cand transpir si se inroseste zona si apar bubite care dupa cateva zile trec daca ma dau cu baneocin).

aici puteti gasi o copie la analizele de la medlife care le-am facut saptamana trecuta
http://www.imagehost.ro/pict/28003954488ceb2a41f9d.JPG

la toate analizele celulele albe si rosii mi-au iesit normale si vsh-ul la fel. nu am avut nici un fel de raceala in ultima vreme, nu tuse, nu febra, nimic. singura chestie la care m-am gandit ca ar putea sa fie este o infectie la un dinte care sta asa de cateva luni. mi-sa mai umflat gingia si dupa o zi, doua, sa spart si a ramas o bubita acolo care sta asa si nu ma doare, probabil un abces daca nu ma insel. le-am zis la doctorii si nu au putut sa-mi zica nimic concret, unul chiar mi-a zis ca nu poate fi de la alta.

mi-a mai zis doctora de la medlife sa fac examen coproparazitologic si exudat faringian intre timp, le-am facut si pe alea si mi-au iesit ok

imi puteti da si mie un sfat? am ajuns pana la limita, si simt ca o iau razna, pur si simplu nu stiu ce sa mai cred si sa mai fac.

va multumesc,
cristi
5 comentarii
0
14-03-2010, ora 18:10
LadyM11
Nu este medic/terapeut
LadyM11
Heh! Stiu ca a fost postat demult mesajul dar acum l-am descoperit, tot cautand pe net neutropenie. De vreun mi se tot intampla ciudatenii. Nu puteam respira bine, imi cad parul, genele, sprancenele, nici pe corp nu imi mai creste ca inainte...ma rog. De cand iau calciu respir bine, cu parul...incerc sa il pastrez lipit de piele, dar analizele din sange ma ingrijoreaza. Din toamna am neutropenie si limfocitoza. Am avut si eu euzinofilie dar a fost o alergie, sau parazitoza. A trecut. Dar neutrofilele sunt tot mai mici, limfocitele tot mai mari. Exudat negativ, radiografie pulmonara ok, aslo normal, probe si teste hepatice la fel...sunt foarte ingrijorata...
0
14-03-2010, ora 18:46
djbecks
Nu este medic/terapeut
djbecks
Imi pare rau sa aud asta. Eu sunt ok dupa aproape 2 ani, nu mi-am mai facut analize de atunci dar totul pare ok, in afara de niste cearcane de care nu reusesc sa scap. N-am reusit sa aflu nimic, am fost in diverse locuri si nu a putut nimeni sa-mi zica nimic decat sa mai vin peste jumatate de an sa le fac din nou. N-am mai fost ca m-am saturat de panica asta cu sanatatea, acum sunt ok si sa speram ca si tu vei fi si ca va ramane asa :)
0
14-05-2011, ora 13:10
capriorica
Nu este medic/terapeut
capriorica
ma numesc Roxana si am aceasi problema ca si tine Cristi, neutropenie si limfocitoza relativa + eozinofilie...am facut mai multe investigatii insa nu am descoperit nimic si nimeni nu a putut sa mi spuna de la ce poate fi. nu am ajuns inca la un hematolog...imi este frica. in cazul tau ai aflat ceva?
0
15-05-2011, ora 13:54
djbecks
Nu este medic/terapeut
djbecks
Dupa atat timp tot nu am reusit sa aflu nimic concret. Am fost si in New York si mi-am facut analize si nici ei n-au putut sa-mi zica ce ar fi. Se pare ca poate asa m-am nascut sau daca o fi ceva nu e nimic grav ca atat timp cat sunt bine dupa 3 ani, chiar nu mai are rost sa ma mai stresez. Eu iti recomand sa te duci la hematolog, inteleg ca ti-e frica dar mai bine faci tot ce poti si incerci sa afli ce reprezinta rezultatele astea. la un moment asta te va ajuta si sa te calmezi si sa scapi oarecum de teama, altfel stai pe ace si nici asta nu e bine. Sper ca am putut sa-ti fiu cat de cat de ajutor si daca afli ceva nou, te rog posteaza si tu aici ca poate reusim sa ne informam si pe noi si pe altii.
0
31-10-2018, ora 20:11
alecom
Nu este medic/terapeut
alecom
Salut. Stiu ca e veche postarea dar si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Limfocite crescute in ultimii ani. Nimeni nu a reusit sa ma lamureasca. Voi ati mai aflat ceva? Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.