neuropatie sau nevralgie glosofaringiana???

03-01-2011
bibipui
Nu este medic/terapeut
bibipui
Poate da una dintre aceste afectiuni ( neuropatie sau nevralgie glosofaringiana) tulburari mari de deglutitie?
In prezent pot bea doar lichide, simt ospasticitate mare pe partea dreapta a faringelui, pina la inceputul esofagului. Limba este saburala.Nu a iesit nimic la analize (exudat faringian, secretie linguala). Am fost la o gramada de medici., aproximativ 20...(endocrinologie.tiroida ok , RMN cerebral..ok, analize singe...destulde ok.orl ..nu a vazut nimic deosebit , examen cu bariu pe esofag...ok, mediastin...ok ).
Am fost la 4 neurologi.fiecare a spus altceva.
Ce poate fi? Poate avea legatura cu tratamentele stomatologice? (Am dat jos si puntile dentare sa exclud si o eventuala alergie la NI-CR)...si nimic...

Poate o neuropatie sau nevralgie glosofaringiana sa dea astfel de sintome?
Ce investigatii sa mai fac? (EMG, EMN ?)

Ce tratament sa iau?
2 comentarii
0
06-01-2011, ora 17:45
Marcela Nedea
Nu este medic/terapeut
Marcela Nedea
Incearca sa-l intrebi pe ofera domnul Acad. Prof. Dr. Constantin Popa, medic primar neurolog, sef sectie neurologie la Institutul national de neurologie si boli cardiovasculare din Bucuresti In fiecare vineri intre orele 10:00--11:00 la telefon 0785195503, acorda consiliere medicala.Pentru consult neurologie se poate suna la 0213364079 la prof. dr. Alexandru Serbanescu, profesor consultant la spitalul de neurologie Colentina.
0
04-05-2011, ora 16:41
sir2477
Nu este medic/terapeut
sir2477
bibipui Ati rezolvat ceva in aceasta privinta?
si eu ma confrunt cu aceasta situatie, am fost la 10 medici pana acum si nu reusesc sa ii dau de capat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.