neuropatie diabetica

17-09-2007
marin m
Nu este medic/terapeut
marin m
Am 61 ani si de cca 3 ani am amorteli ale picioarelor si in ultimele luni ale miinilor
Am fost diagnosticat cu neuropatie diabetica desi glicemia a fost in limitele a 95-100 si rareori 120. Am urmat tratament cu LIRYCA dar amortelile au continuat sa avanseze. Am facut RMN la cervicala cu rezultate normale.In zilele mai inourate amorteala se accentueaza, apar si stringeri ale muschilor in zona abdominala si dureri in zona lombara. In urma unor radiografii la coloana lombara se pare ca sunt ceva probleme.Am indoieli ca starea s-ar datora unei neuropatii diabetice.
10 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
gaspar daniela
Nu este medic/terapeut
gaspar daniela
buna ! mama mea are diabet si l-a depistat se pare prea tarziu. la ea glicemia e destul de mare, in jur de 150. problema mea este ca o dor picioarele f tare si nu poate dormi. dr i-a prescris milgamma p. ia medicamentul de vreo 2 saptamani si se pare ca o dor mai tare. e distrusa. va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
0
20-12-2007, ora 00:00
marin m
Nu este medic/terapeut
marin m
Buna Daniela,
Regret cele ce-mi spui despre boala mamei tale! Si eu sunt cam in aceeasi situatie, numai ca mie nu-mi creste glicemia.Mie mi s-a dat
Lyrica si pe timpul cat am luat durerile s-au atenuat, insa eu n-am putut
suporta reactiile adverse: ameteala, durere de cap, pierderea echilibrului., de aceea nu trebuie luata decat cu recomandarea unui medic neurolog. Acum mi s-a recomandat Gabagama 100mg de trei ori pe zi, dererile se atenueaza simtitor, are cam aceleasi reactii adverse, insa mai scazute. S-ar putea alte persoane sa le suporte mai bine, dar cred ca tot un medic trebuie sa le recomande.
0
20-12-2007, ora 00:00
marin m
Nu este medic/terapeut
marin m
Din cate am constatat milgama trebuie luata permanent trei pe zi, insa nu rezolva problema.
0
28-05-2009, ora 00:17
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna seara,

neuropatia diabetica apare ca urmare a microangipatiei produse de zaharul crescut. Lezarea patului capilar duce la o serie de complicatii, una dintre acestea fiind aceste dureri si amorzeli in periferie.
Desigur un control si o dieta riguroasa sint extrem de importante pentru prevenirea complicatiilor, o data aparute acestea necesita tratament adecvat in vederea stoparii evolutiei.
O solutie terapeutica importanta este oxigenarea hiperbara (HBO sau HBOT), aceasta terapie avind un efect angioneogenitic direct: de refacere a patului capilar lezat. In stadiile incipiente ale microangiopatiei HBOT este considerat un tratament adjuvant iar in cazul unor complicatii majore (ulceratii, retinopatii etc.) un tratament obligatoriu.
Astfel de tratament se pot aplica si in Constanta.

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
15-09-2010, ora 20:30
DANYELLA39
Nu este medic/terapeut
DANYELLA39
Buna seara.
Din 2006 am fost diagnosticata cu diabet zaharat tip2.Am urmat tratament cu MANINIL si SIOFOR pina in 2009 cind s-a dovedit ca acest tratament a fost ffff prost recamandat.Atunci s-a instalat neuropatia diabetica, fiind descoperita la timp si asociata cu inca alte cateva diagnostice independente de diabet dupa o internare de3 sapt.la urgenta.Dupa aceasta nefericita intimplare am schimbat medicul curant diabet, am schimbat vreo 3 medici neurologi, doi internisti pana diagnosticul si tratamentul au fost clare.Astazi ma simt foarte bine(atat cat se poate simti un diabetic)am glicemiiiiiii buuuune, hemoglobina glicozilata SUUUUB 7%, durerile aproape au disparut, libidoooooul crescut si starea de anxietatea disparuuuuta.Din acest pct. de vedere duc o viata confortabila chiar daca zilnic iau medicamente siiiiii INSULINAaaaa, dragilor.Dieta nu este stricta, adica NUUUU masor si cantaresc felii de paine tooooata ziulica.asa ca duceti-va, dragilor la medicul potrivit, CAUTATI persoanaaaa potrivita care sa va trateze. AAAA!!!!!!!nu UITATI sa apelati la medicina alternativa. face minuni.Pentru a va simtii bine, ptr. a putea trai cu aceasta boala, tratati-va cu OPTIMISM, NU va uitati in oglinda ca la un om bolnav si demn de toata mila!!!DACA UN MEDICAMENT NU MERGE SPUUUUNETI MEDICULUI CURANT ca acesta sa stie ce are de facut.Daca NU STIE.il schimbati pe domnDOFTOOOOR!!!!!!!!!MUUUUULT SUCCES si SANATATE
0
15-09-2010, ora 21:44
marin m
Nu este medic/terapeut
marin m
DANYELLA 39,
Aveti multa, muuulta dreptate! Eu de ex. acum 2-3 ani eram mai putin bolnav fizic, ca sa spun asa, dar psihic eram darmat. Acum boala e mai pronuntata, dar avand o mai mare incredere in capacitatra de reactie a orga-
nismului fata de boli, trecand de multe ori boala pe plan secund, fara a neglija medicatia prescrisa, suport mai usor amortelile care din pacate persista si chiar s-au mai accentuat.
Mi s-a recomandat de cca un an CYMBALTA 60 mg o pastila pe zi care amelioreaza simtitor durerile si pe care o suport fara probleme.
Doresc tuturor sa gaseasca medicatia adecvata, insa a nu neglija faptul ca un bun medicament este propriul
optimism.
Zile si nopti linistite tuturor!
0
17-09-2010, ora 00:30
DANYELLA39
Nu este medic/terapeut
DANYELLA39
Domnule Marin m, si eu ma tratez cu CYMBALTA 60 mg de aproape un an, diferenta este ca iau 120 mg pe zi (doze crscute de la 30 mg/zi in cateva saptamani).In perioade solicitante mentin aceasta doza si in zile mai putin solicitante scad doza la 60 mg(ex. concediu, week-endu-ri).Este important sa va ASCULTATI organismul si sa tineti legatura cu medicul curant (acesta trebuie sa fie la curent cu modif. dozei ), dar si mai important este sa va tine-ti GLICEMIA sub control.Banuiesc ca suferiti de diabet tip 2, de aceea va propun sa discutati cu medicul diabetolog posibilitatea administrari unui trat cu INSULINA ceea ce medici nu prea recom. pacientilor din motive LOGISTICE.de asemenea am apelat la medicina alternativa care sa dovedit a fi la inaltime.In acest moment nu am nici un fel de durere, doar mici amorteli la degetele de la picioare ceea ce este suportabil.Sper ca in timp sa scap de cymbalta datorita acestei terapi complementare NATURALE care vine din ORIENT...(...JAPONIA...)... deoarece in ultimul timp am indraznit sa scad doza pana la 30 mg/zi.Trebuie sa va controlati, periodic, HEMOGLOBINA GLICOZILATA.Toate acestea va pot mentine o stare buna de sanatate, multe plmbari in aer liber, siguranta si confort.

noapte buna!
0
17-09-2010, ora 14:28
marin m
Nu este medic/terapeut
marin m
Multumesc DANYELLA 39 pentru informatiile pe care mi le-ati dat.
As vrea sa va spun ca glicemia n-a fost niciodata mai mare de 120, ultima in luna august a fost 84, iar ultima
valoare a hemoglobinei glucozilata a fost de 5, 24 ceea ce ar corespunde unei glicemii de cca 94.
Desi sunt declarat cu diabet tip II si iau zilnic milgama si siofor, dupa valorile glicemiei se poate ca diabetul
sa aiba o mai mica contributie la aceasta neuropatie care poate fi de alta natura nu neapaarat diabetica.
As fi foarte interesat daca mi-ati putea detalia in ce constau aceste terapii complementare NATURALE si daca si cum se pot procura.
Cu multumiri,
marin m
0
17-09-2010, ora 22:50
DANYELLA39
Nu este medic/terapeut
DANYELLA39
Domnule Marin m sunt bucuroasa sa va impartasesc aceasta metoda de terapie. Constat cu multa placere ca stati mai bine decat mine cu valorile glicemiei...intradevar, , se pare, ca, neuropatia dvs. nu are legatura direct... cu diabetul.Este important sa stabiliti cauza exacta a acestei neuropatii, pentru inceput...ce anume a determinat lezarea sistemului nervos, circulator si limfatic : toate trei au legatura directa intre ele precum vasele comunicante; asa am invatat de la un prieten doctor fitoterapeut.Pentru aceasta eu am facut o analiza cara se numeste electroneurofiziologie.In ceea ca priveste terapia complementara, daca doriti puteti lasa o adresa de E - mail, sau nr de tel...Sper sa ne auzim sanatosi...sau scrieti -* dl. dr. Marian...cum va este mai comod

(*modificat de administrator)
0
16-06-2013, ora 21:34
lumysv
Nu este medic/terapeut
lumysv
buna seara, socrului meu i sa descoperit neuropatie diabetica de circa jumatet de an, a inceput sa il doara o mana dupa aia un picior si a ajuns in o luna de zile de este imobilizat la pat, nimic nu mai simte, pt urina are sonda,...mai grav este ca a inceput sa refuze mancarea pt ca treb sa i se puna pampers, as vrea sa stiu exista vreo minune sa isi revina?? ia toate felurile de tratamente, a fost si la tg mures, iasi suceava.. toata lumea da din umeri si se mira. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: