am o pareza faciala periferica stanga de o saptamana

19-08-2008
guri
Nu este medic/terapeut
guri
am o pareza faciala periferica stanga de o saptamana, de 6 zile urmez tratament cu medrol si milgama si totodata recuperare.Problema este ca peste 2 zile termin medrolul, doctorita neurolog este in concediu iar eu nu stiu daca sa mai iau sau nu pentru ca vindecarea completa a parezei nu s-a realizat :nu se simte decat o usoara zvacnire din cand in cand si parca ochiul incet incet se inchide mai usor.Medrolul l-am luat 3 zile 3/zi, 3 zile 2 si acum iau una pe zi tot 3 zile.Ce sa fac?sa mai iau sau sa fac injectabil?Si-a revenit cineva dupa aceasta boala complet?sau intotdeauna raman urme?sunt disperata am 29 de ani si plang intruna.
7 comentarii
0
19-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Nu este cazul sa va faceti griji. Luati medicamentele prescrise de dr. iar cand reteta se termina vizitati un alt neurolog.
Continuati sa faceti fizioterapie. Recuperarea poate dura uneori mai mult (pana la 2 luni) dar la varsta dvs. este deobicei completa, fara sechele.
Multa sanatate!
0
19-08-2008, ora 00:00
guri
Nu este medic/terapeut
guri
va multumesc mult sper asa sa-mi ajute dumnezeu;imi este teama ca nu cumva fiziterapia pe care o urmez sa nu fie complet, nu am apucat decat trei zle cu laser deoarece acel doct a intrat in concediu iar acum fac recuperare prin doar 3 procduri fara laser si masaj facial ci doar galvanizare, unde scurte cred ca se numec si inca o procedura destul de simpla;acupunctura este buna?
0
19-08-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Laserul mi-se pare inutil. Acupunctura si masajul facial, in teorie ar putea fi benefice. Oricum nervul se va recupera in cea mai mare parte prin mijloace proprii. Mai importanata este doza de prednison (medrol) pe care v-a prescris-o neurologul. Din cunostintele mele, administrarea se face in doze mari timp de 15 zile.
Numai bine!
0
31-07-2010, ora 10:54
ELENA1156
Nu este medic/terapeut
ELENA1156
Va rog astept un un raspuns.Am pareza faciala de 3 zile fac tratament cu Medrol, Milgamma, Neostigmina, Nu vad nici o amelorare, ochiul drept lacrimeaza f. tare, coltul gurii este putin lasat, pleoapa lasata nu pot clipi.Sunt dispetrata ce sa fac?Am 54 ani o sa raman asa?Medicii spun ca din cauza curentului, simt o durere la urechea dreapta dar fara sa-mi fie afectat auzul.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
0
06-09-2010, ora 09:22
ELENA1156
Nu este medic/terapeut
ELENA1156
Buna ziua !Au trecut 50 zile si ma simt f.bine.Am fost la control si D-na doctor mi-a prescris Betaserc inca doua luni una pe zi.Multumesc lui Dumnezeu si celor care m-au incurajat, cu rbdare si tratamentul urmat cu strictete pareza faciala este o amintire.Datorita stresului si suprasolicitarii care le am la serviciu sincera sa fiu imi este cam frica.Sper sa fie bine.Multumesc!
0
03-04-2011, ora 15:09
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
buna seara...sora mea are urmatoarele simtome nu vede de aproape o doare gatul si o inteapa, o doare capul foarte rau ii vine ameteala nu poate sa manance mai nimic decat iaurt si supa, are gura uscata si amara adica nici pic de saliva. dureri musculare, si oboseste imediat...toate astea sau intamplat intr-o dimineata cand sa trezit a vrut sa vada cat este ceasul si nu a mai vazut...din ziua acea are simtomene acestea si ii este din ce in ce mai rau...a fost la foarte multi doctori si iau dat anumite pastile care iau afectat si stomacul dar cu nici un rezultat...acum iau facut tomograful si au spus ca ar fi ceva la cap dar ca deocamdata nu isi dau seama...nu au pus un diagnostic//cer urgent un raspuns ce ar putea fi ca sa stiu unde sa mai umblu cu ea ca am fost la o gramada de doctori.ajutati-ma va rog frumos spunetimi ce ar putea fi ce boala dau simtomele acestea ca sa stiu ce sa fac..sunt disperata nu stiu incotr-o sa o iau are doar 27 de ani si are problemele acestea..va rog mult vreau raspuns urgent
0
07-05-2011, ora 12:31
socaciu marcela
Nu este medic/terapeut
socaciu marcela
buna ziua!ma numesc marcela am 51 ani si sunt din alba iulia.acum 3 ani am fost operata de anevrism cervical in partea stanga si in urma operatiei am ramas paralizata pe partea dreapta.mi-am revenit putin de umblu prin casa dar nu pot merge la plimbare neinsotita pentru ca ametesc foarte tare.DE CE ? alta problema nu vad bine, parce am tot panza de paiangen pe ochi.DE CE ?ma dor foarte rau picioarele si am facut insuficienta venoasa.DE CE ?daca ati vedea iesirea mea din spital inainte de oparatie v-ati da seama cate boli am(parkison, dislipidemie, discopatie cervicala lombara si cervicala etc) m-ai am un anevrism de artera comunicanta posterioara dreapta neoperat.intrebarea mea este:credeti ca ma simt rau din cauza anevrismului neoperat? sau ce pot face sa ma simt m-ai bine, sa nu m-ai am asa dureri la picioare si vene sparte? va multumesc din suflet daca ma anuntata ce pot faca. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: