neurinom acustic

13-05-2008
simonav
Nu este medic/terapeut
simonav
buna ziua!Pe 28.01.2008 am facut o operatie de neurinom acustic care avea 46/32/36 mm dar care nu a fost indepartat in totalitate ca sa nu-mi fie atins nervul facial cu toate ca nu aud cu urechea, mai am unul pe partea stinga de 22/13 mm.Am vrut sa fac raze GAMMA-KNIFE dar nu pot deorece tumora operata are 39/45/37 mm deci este mare.Pentru a face radioterapia am nevoie de alta operatie a tumorii fie ca doar o micsorez fie ca o scot, asa am fost informata. Vreau sa stiu daca mai am si alta optiune?asa cum am spus urechea dreapta este cofoza iar stinga de la 60db am facut audiograma.Mai am un neurofibrom pe coloana cervicala de 14/19 mm, in prezent cind inghit lichide pot doar lua cite o gura mica, vocea este ragusita, am tinitus iar in special dimineata la ceafa am un fel de durere ca m-a tem si sa respir in acel moment(ca un circel), nu dureaza mult doar citeva secunde dar de mai multe ori.Daca mai am si alte optiuni vrea sa stiu, -
2 comentarii
0
06-11-2011, ora 18:51
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Dupa operatia unilaterala de neurinom de acustic, chiar daca este cofoza si urechea cealalta e cat de cat buna, se foloseste cu succes redarea auzului bilateral=stereo, folosind proteza auditiva PARIAL IMPLANTABILA BAHA, care folosind transmiterea sunetului pe cale osoasa, face ca pacientul sa auda f.bine, cu ambele urechi.
0
08-03-2014, ora 18:17
Iamandi S
Nu este medic/terapeut
Iamandi S
In anul 2004, in urma diminuarii auzului in urechea dreapta si a senzatiei ca am un dop in urechea dreapta am consultat un audiolog URL care m-a trimis sa fac un RMN la neurologie.
Diagnosticul: neurinom acustic cu dimensiuni aproximative de 15/8 mm-benign. La vremea respectiva aveam 64 de ani, iar doctorul neurolog mi-a explicat ca la aceasta varsta asemenea tumori evolueaza lent si nu ar fi cazul de operatie inca. De atunci, la fiecare 2 ani, pentru a-i urmari evolutia, am facut cate un RMN. De fiecare data crescuse cu cate 2-3 mm. Ca simptome: nu mai auzeam deloc cu urechea dreapta, senzatia ca ar fi astupata, diverse sunete de diverse intensitati, echilibru instabil etc. Anul trecut, 2013, simptomele agravandu-se si aparand si unele mai serioase si in urma altui RMN care acum arata ca tumoarea ajunsese la 2-3 cm, am apelat la dl dr Stoica Fery de la Spitalul Bagdasar Arseni. In urma discutiei avute cu dl doctor am optat pentru iradiere cu raze de cobalt numita GAMMA KNIFE care, in 85 % din cazuri, ar fi rezultat in decursul a 2 ani diminuarea considerabila a tumorii sau chiar distrugerea ei. Iradierea a avut loc in martie 2013, o singura sesiune.
In februarie 2014 am fost la control, fara insa prea mari sperante. Dar spre bucuria mea si a dlui doctor neurinomul déjà scazuse in circumferinta cu aproximativ 2 mm si arata semne de necrozare.
Pentru ca acesta este cazul meu, nu citit, nu auzit, ci trait de mine, as vrea sa recomand acest tratament in cazuri asemanatoare de neurinoame sau meningioame de dimensiuni rezonabile.
Pentru asemenea probleme, de obicei medicii recomanda operatia care, pe langa costul exorbitant exista si riscul sechelelor serioase.
O programare de consult la dl dr Stoica Fery ar ajuta si ar da sperante. Pentru pensionari talonul de pensie si trimiterea de la medical de familie sunt suficiente ca totul sa fie gratuit, inclusiv RMN-ul din spital.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Neuromul acustic

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: