nervul poate muri singur???

26-06-2013
sorinpovara
Nu este medic/terapeut
sorinpovara
Buna seara, am tot stat si m-am gandit toata ziua la raspunsul care l-am primit azi din partea dentistului meu. De vineri seara a inceput sa ma cuprinda o durere din ce in ce mai mare la maseaua din partea dreapta sus de langa maseaua de minte. Sambata dimineata am fost la medicul meu si mi-a spsu sa iau ketonal forte pana marti deoarece avea alte programari. Duminica seara am facut febra si frisoane si am inceput sa simt o umflatura in cerul gurii (nu stiam daca este de la curent sau daca este sange, pt ca imi tot curgea sange de duminica de pe la pranz, sau daca este puroi). Am reusit sa ajung cu ketonal forte ziua de mari si am mers la programare la dentist. Ajuns acolo, si dupa vreo 15 min de gandit, dentistul meu a ajuns la concluzia k mi-a murit nervul in interiorul maselei si ca a putrezit, fapt care a dat nastere unei pungi mari de puroi. De precizat este ca in iarna, acea masea mi-a fost plombata tot de dansul, iar plomba pe care mi-a pus-o a fost foarte aproape de nerv, insa a ales sa nu imi scoata nervul atunci. Aceasta este povestea mea, iar intrebarea care o am este: nervul poate sa moara de unul singur in masea?sau moare doar dintr-o neglijenta a stomatologului meu, care se poate ca atunci cand mi-a plombat maseaua sa imi fi atins nervu?sunt foarte curios deoarece nu am mai auzit un astfel de caz.
O sa continui povestea mai departe..dupa ce mi-a curatat canalele si mi-a scos nervul decedat a preferat sa imi puna o plomba provizorie pana saptamana urmatoare, asta cu toate ca eu am o punga de puroi care este asa de mare ca simt umflatura in cerul gurii. Chiar si stomatologul meu a vazt cat de mare este. Problema este ca ma doare capul foarte tare si mai ales partea dreapta si inclin sa cred ca este din cauza puroiului. Imi este frica sa nu fac si alte complicatii de la puroi, deoarece am auzit ca este foarte periculos. Asa ca mai am o intrebare: nu ar fi trebuit sa lase maseaua descoperita (fara plomba) ca sa se poata drena puroiul?nu risc sa mi se traga puroiul altundeva(amigdale, creier)?ar trebui sa merg la dentist sa ii spun sa imi scoata plomba provizorie?sau sa iau ceva medicamente ?nu stiu ce sa fac...cert este ca ma doare foarte tare capul si simt o presiune foarte mare.
Va multumesc ca ati citit si oful meu si astept cu nerbdare un raspuns.
2 comentarii
0
27-06-2013, ora 09:49
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Schimbati stomatologul. Puroiul trebuie drenat, curatat. Apoi se pune plomba.
0
27-06-2013, ora 13:24
sorinpovara
Nu este medic/terapeut
sorinpovara
Multumesc pt sfat, dar mai am o intrebare: nervul poate muri singur?sau a fost o greseala a stomatologului?
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul