nerv sciatic inflamat

15-05-2011
dana1991
Nu este medic/terapeut
dana1991
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine.De o luna de zile am niste dureri in zona coapsei stangi, dureri care se accentueaza in timpul noptii si atunci cand fac un efort prelungit.Am fost la un consult de specialitate si mi-sa zis ca de la o raceala nervul sciatic s-a inflamat si ca aceasta afectiune se vindeca de la sine in 3-6 luni.Atunci cand doare mai tare doctorul mi-a zis sa iau cate un ketonal.As dorii sa-mi ziceti daca exista ceva tratament naturist sau exercitii fizice care sa duca la vindecarea mai rapide a acestei probleme.Cei care au avut aceasta problema le-as fi recunoscatoare daca mi-ar zice ce au facut.Va multumesc mult.O zii buna
7 comentarii
0
15-05-2011, ora 14:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

sfat:
- cumpara de la mag. de produse naturiste sau farmacii "gheara dracului"..unguent sau gel.(costa cam 25 lei..si-l ai..1 an)..mie, gelul mi-a facut mai bine;
- unge-ti locul dureros de preferat cu ceva (tinut departe de copii) in strat f. subtire..si maseaza f. fin si spala-te apoi, BINE pe maini;
- NU te speria ca, locul se incalzeste MULT si ai impresia DOAR, ca te "arde";...de aceea trebuie uns in strat f. subtire...
- fa miscare (mers pe jos..linie dreapta..glumesc)...oriunde, la inceput 15, 30, 50.minute.eu am ajuns la 100 minute;
- situatia e f.BUNA. acum (la mine)..dar NU renunt la mersul pe JOS.

Sanatate si
O zi buna.
0
15-05-2011, ora 18:20
dana1991
Nu este medic/terapeut
dana1991
Iti multumesc foarte mult de sfat...as mai dorii sa te intreb daca nu te superi la tine cat au durat durerile(ma refer de cand au inceput si pana au incetat...cateva luni bune?)
...si inca ceva.doar acea alifie fara alte medicamente te-au ajutat sa iti revii?(dupa cat timp ai inceput sa te simti mai bn de la utilizare?.mersii inca odata si scuza-mi insistenta.Multa sanatate
0
15-05-2011, ora 22:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

- cand aveam dureri..mai mult ma speriau...am luat cate un Nurofen de 200mg.DAR doar la inceput ca, SINCER, Nu a mai fost cazul;
- sotului meu, dupa 2-3 zile i-a trecut;...stia de la mine, de fapt;
- la mine a durat mai mult, pana am aflat si eu...(cam 2 saptamani.. ) iar de cand am aflat de acest gel...doar 2 zile...si uneori...la nevoie.
- miscarea te AJUTA sa te vindeci cat mai repede.

Sanatate si
O seara buna.
0
15-11-2015, ora 09:45
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
la mine de exemplu ghiara diavolului n-a functinat bine,...a mers perfect cu diclofenac crema si/sau untul pamantului
0
23-11-2015, ora 10:52
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Va recomand un examen neurologic si RMN de coloana lombara.
0
12-05-2016, ora 12:41
ofeliacosmetica
Nu este medic/terapeut
ofeliacosmetica
Buna ziua! Am dureri de spate fesa sold talpa
Am făcut RMN
Deshidratari discale L3L4, L4 L5
L5 S1
Am făcut masaj la recomandarea medicului si mai rău mi-a făcut!
Am făcut injectabil înaintea masajului cu antiinflamatorii si
ma simțeam mai bine!!
Nu știu ce sa mai fac!!!
0
15-05-2016, ora 21:49
ofeliacosmetica
Nu este medic/terapeut
ofeliacosmetica
Nu ma aude nimeni?
Unde trebuie sa ma adresez ?0
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.