nerv sciatic afectat ???

15-11-2015
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
Buna ziua

am o intrebare legata de dureri inca persistente dupa 2 interventii care le-am avut pe coloana(una anul trecut clasica si cea de-a doua anul asta acum 3 luni minim invaziv), dureri pe traiectul nervului sciatic, dureri pe fesa stanga, amortire degete mari de la picioare, dureri in calcaie (tot ambele) si dureri pe exteriorul talpilor(ambele),.specific c-am fost diagnosticat(examen RMN) cu stenoza LOMBARA L1-L5 si HDL pe aceeasi zona.
La interventia clasica s-a facut laminectomie stanga L1-L2 iar la cea minim invaziva ablatia HDL 3-L4 si L4-L5 mediana si paramedia bilaterala prin abord minim invaziv, laminectomie cu foraminoctomie L3/L4 si L4/L5 bilaterala completa cu disectomie extradurala unilaterala L3/L4 si L4/L5 dreapta.
Si acum intrebarea : cat timp dureaza (aprox. ma refer) refacerea nervilor sciatici pe cele doua parti (drepata si stanga), ...si/sau daca exista "varianta" ca sa raman cu aceste dureri toata viata ??!!
specific ca simptomatologia care o aveam era aparuta de cativa ani buni,...mai precis de prin 2009 dar la vremea respectiva nici un medic nu mi-a recomandat vreo interventie chirurgicala motivand ca nu-i cazul si-am respectat indicatiile lor facand balneo-fizioterapie ! abia in 2013 mi s-a descoperit stenozarea si HDL-urile pe toata lombara.

Va multumesc frumos !
34 comentarii 12 Înainte ›
0
15-11-2015, ora 19:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca intradevar s-au facut laminectomii (si nu laminotomii) de la L1 pana la L5 fara stabilizare atunci coloana probabil a devenit instabila si problemele vor persista/accentua.
0
16-11-2015, ora 08:21
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
AM VERIFICAT pe biletele de externare,...asa scrie laminectomii si nu laminotomii(din pacate),...deci sa inteleg ca voi avea coloana din ce in ce mai instabila si durerile se vor accentua ???
va multumesc !
0
16-11-2015, ora 12:17
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
scuze,...la prima interventie L1-L2,..citez din biletul de externare :
"abord unilateral stanga cu artrectomie in dreptul discului L1, disectomie L1, decompresiune."

deci am gresit eu spunand generic laminectomie L1-L2, fara sa ma uit cu atentie in biletul celor de la Bagdazar.
la interventia a doua, minim invaziva, am verificat textual, este exact ca-n biletul de externare.

Este acelasi lucru in situatia prezentata mai sus ???

va multumesc
0
16-11-2015, ora 19:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
evident fara un examen fizic, neurologic si fara a vedea imaginile este greu de spus care este problema.
poate ca decompresia a fost insuficienta, poate ca a aparut o noua stenozare sau posibil ca a aparut o instabilitate.
lamina este partea posteriora a inelului care alcatuieste canalul spinal. laminectomia este indepartarea acestui inel, hemilaminectomia este indepartarea jumatatii stangi sau drepte. aceste interventii sunt cateodata inevitabile insa pot duce la instabilitate, mai ales daca sunt facute la mai multe etaje.
daca discurile intervertebrale sunt afectate atunci si functia acestora este deteriorata, care iarasi nu face bine stabilitatii.
care este durerea dominanta, in zona lombara sau in piciore? durerea in picioare se accentueaza daca mergeti mult pe jos?
0
17-11-2015, ora 13:32
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles,...cam rau dupa parerea mea, nu ??!!
intrucat banuiam eu ceva asemanator cu ce mi-ati descris dvs. mai sus, ca atare am discutat si cu medicul curant acum 2 saptamani, i-am explicat totul si dansul mi-a dat ca rezolvari 2 posibilitati :
1. ceva injectii sau infiltratii, scuze nu prea am inteles eu bine ?!
2. sa astept macar 6 luni (de la operatia lui) daca durerile sunt suportabile ca nervii sa se mai refaca un pic

durerea dominanta este in calcaie si lateralele talpilor (+ amortirea zonelor respective) si,... amortirea degetelor mari si cele din imediata apropiere mai tot timpul !
Durerea este accentuata daca merg / daca stau in picioare mai mult timp (15 min) / daca iau ceva de 1 kg intr-o mana

am o intrebare,...se mai poate face ceva sa se amelioreze simptomatologia existenta ??

mii de multumiri !
0
17-11-2015, ora 17:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pana cand nu aveti o pierdere de forta musculara (pareza) puteti sa asteptati. cateodata durerea se amelioreaza cu timpul.
injectiile puteti sa le incercati, daca sunt corect facute pot sa fie benefice.
in prima faza ar trebui clarificata care este cauza problemei: restenoza, hernie de disc, instabilitate? si trebuie tratata cauza.
sansa sa poate fi ameliorata situatia este inca una destul de buna. problemele incep dupa a 4.-5. operatie, cand cicatrizarea accentuata face ca sansele unei reusite sa scada semnificativ (Failed Back Surgery Syndrome)
0
18-11-2015, ora 13:37
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles ! si pana acum chiar nu mi-am pierdut forta musculara in picioare, chiar imi dati o veste foarte buna !

simptomatologia mea de fapt si de drept :

- instabilitate posturala prezenta mai mult daca n-am brau pe mine
- durerea dominanta este in calcaie si lateralele talpilor (+ amortirea zonelor respective) si,... amortirea degetelor mari si cele din imediata apropiere mai tot timpul !
- durerea este accentuata daca merg / daca stau in picioare mai mult timp (15 min) / daca iau ceva de 1 kg intr-o mana (asa cum am mai scris)
- usoara durere lombara joasa centrala
asa cum m-ati sfatuit sa gasim cauza, am discutat cu domnul doctor si mi-a recomandat sa fac un RMN sau un CT pe zona lombara dupa care va vedea daca-i cazul de injectii(infiltratii) sau balneo-fizioterapie ca el spune ca acolo unde a umblat garanteaza ca nu va recidiva !

va multumesc muuult de tot pentru sfaturile care mi l-ati dat si nu numai !

cu respect !
0
18-11-2015, ora 20:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca aveti posibilitatea sa faceti mai degraba RMN
imaginile sunt mult mai detailate
nu produce radiatii
eventual pentru depistarea unei instabilitati puteti face radiografii functionale (inclinatie/reclinatie) coloana lombara
0
19-11-2015, ora 09:36
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Cand a fost efectuat ultimul RMN?
0
20-11-2015, ora 08:31
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles voi face un RMN cat mai curand, domnul doctor spunea ca dupa 3 luni se poate vedea ce-i acolo cu toate ca este mai mult ca sigur 'ca nu-i de la el' aceasta simptomatologie !
In ceea ce priveste acea radiografie functionala, in dinamica, am facut tot inainte de operatie, acolo totusi s-a gasit ceva :
' In dinamica coloana dorso-lombo-sacrata evidentiaza mentinerea dinamicii vertebrale dorsale atat in plan sagital cat si in plan coronal ; dinamica vertebrala lombara este mentinuta in plan coronal la imobilizarea spre stanga si este redusa la imobilizarea spre dreapta in plan coronal si la mobilizarea in plan sagital.Modificari degenerative spondil-artrozice dorso lombo sacarata la nivel mediu si L2-L3-L4-L5-S1, scleroza in platourile vertebrale si osteofitoza anterioara si posterioara '

am copiat exact rezultatul scris al radiologului.
am sa mai fac inca odata aceasta radiografie dar am inteles ca trebuie sa treaca un timp mai mare pentru a evita radiatiile ??!!

Pentru d-nul Dr.Macsuta, ultimul RMN l-am facut inainte de operatie, adica acum 3 luni !

va multumesc frumos !

cu respect,
0
20-11-2015, ora 12:13
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Multumesc pentru precizare.
0
21-11-2015, ora 10:38
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am o rugaminte,.de ce m-ati intrebat ""Cand a fost efectuat ultimul RMN?""
0
22-11-2015, ora 18:36
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Pentru ca situatia clinica poate evolua de la o examinare la alta.
0
28-11-2015, ora 10:23
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pentru d-nul (d-na) Dr. adamantium,.ce parere aveti despre acea radiografie in dinamica care am descris-o mai sus !

va multumesc frumos !
1
28-11-2015, ora 11:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
buna ziua
cele descrise de radiolog nu sunt probleme grave. aceste radiografii sunt facute pentru a depista o instabilitate a coloanei (daca sunt combinate cu o myelografie - injectarea unei substante de contrast in lichidul cefalo-rahidian - sunt foarte bune si pentru depistarea unei stenose). instabilitate (listeza) nu a fost descrisa de radiolog, numai probleme degenerative usoare.
intre timp ati fost operata deci invetigatiile facute, mai ales RMN-ul, nu mai sunt relevante.
ati scris ca purtarea unui brau (orteza) inbunatateste simptoamele. braul amelioreaza atat durerile de spate cat si cele din mebrul inferior?
0
28-11-2015, ora 12:07
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
VA MULTUMESC FRUMOS pentru raspunsul prompt al dvs.

da,...atunci cand port braul meu lat din piele sunt mult mai ok,...si ma simt mult mai stabil(pe picioare) !
ca o concluzie de la dvs. sa inteleg ca trebuie sa am rabdare cu redresarea nervilor si ca situatia nu-i chiar asa de grava !?

inca odata multumesc frumos,

un weekend minunat va doresc !
0
28-11-2015, ora 21:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
greu de spus. o ameliorare majora are sanse minime, deobicei pacientii raman cu dureri cronice cu care se obisnuiesc sau durerile se accentueaza si ajung la operatie.
daca braul amelioreaza situatia atunci purtati braul (sau o orteza lombara mai performanta). pana cand nu aveti pareze indicatia unei operatii de stabilizare este relativa. cand calitatea vietii scade din cauza durerilor atunci trebuie facut ceva.
0
29-11-2015, ora 09:22
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
ok,...am inteles ! cam rau din aceste puncte de vedere dar stiti cum este,."speranta moare ultima"

va multumesc frumos pentru sfaturi !
0
30-11-2015, ora 16:28
VeronicaBadea
Nu este medic/terapeut
VeronicaBadea
buna ziua : de un an de zile am dureri destul de mari si zilnic in zonele lombare si stinga si dreapta ; cind sau declansat durerea am mers la urg si in urma unei radiografii dr mi-a pus diagnosticul de lombosciatica hiperalgica stinga, durerea circula in fese, pe picioare in fata
nu pot sa imi iau sosetele pe picioare noaptea le simt chiar si in somn si greu ma intorc de pe o parte pe cealalta
mi sa recomandat midocalm sindolor, algifen, insa durerile persista aproape in fiecare zi
uneori imi vin ameteli, laba piciorului sting parca mi se raceste apoi simt ca ma frige, si inca ceva ; Dureri de umar drept si coaste fata ;
0
30-11-2015, ora 18:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa mergeti la un neurolog sau neurochirurg pentru un examen fizic si neurologic competent
0
01-12-2015, ora 11:04
VeronicaBadea
Nu este medic/terapeut
VeronicaBadea
buna dimineata,
multumesc mult de raspunsul dat
0
24-12-2015, ora 09:50
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pentru d-na(d-nul) dr. adamantium,...v-am urmat sfatul si-am facut din nou un RMN :

L1-L2: status postoperator cu hemilaminectomie stanga; modificari fibrotice epidurale anterioare ce circumscriu radacina nervoasa la nivel intraforaminal stang; protruzie discala circumferentiala cu minim contact radicular intraforaminal drept
L2-L3: protruzie discala circumferentiala cu contact radicular intraforaminal drept
L3-L4: protruzie discala circumferentiala cu contact radicular intraforaminal bilateral
L4-L5: protruzie discala circumferentiala cu contact radicular intraforaminal bilateral si in recesul lateral drept
L5-S1: protruzie discala circumferentiala cu contact radicular intraforaminal si in recesul lateral bilateral
- modificari edematoase paraspinoase stangi la nivel L3-L5
- cordon medular toracal cu morfologie si semnal in limite normale; con medular proiectat la nivel T12-L1

rezultatul RMN dinaintea operatiei minim invazive :
-Laminectomie stanga L1-L2
-Debord discal circumferential L3-L4 cu compresiune radiculara L3 si L4 bilaterala
-Hernie de disc mediana si laterala dreapta intraforaminala L4-L5 cu compresiune radiculara L4 dreapta si L5 bilateral

tinand cont de aceste doua rezultate, va rog frumos sa-mi spuneti si parerea dvs., ca eu unul nu stiu ce sa mai fac ?!

va multumesc frumos si sarbatori fericite sa aveti !
0
29-12-2015, ora 22:03
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
din pacate rezultatul este unul care nu prea ne ajuta. practic fiecare etaj are o problema care ar putea genera durerile.
prima intrebare este daca durerile sunt atat de importante ca ati risca o noua operatie?
daca da atunci iarasi sunt doua optiuni: daca braul amelioreaza major simptomatologia atunci probabil este vorba de o combinatie intre stenoza si instabilitate si o simpla operatie pentru eliberarea nervului nu ar ajuta pe termen lung. instabilitatea poate fi eliminata prin fixarea etajelor afectate cu suruburi si bare (in timpul operatiei sunt eliberate si nervii afectati). o stabilizare este o operatie mai mare si trebui cautat un chirurg cu experienta majora in punerea suruburilor (nu sunt multe in romania)
a doua optiune ar fi in prima faza o operatie mai mica (eliberarea nervilor care cauzeaza durerea) - in acest caz in prealabil trebuie testat cu injectii periradicularecare nervi cauzeaza durerea dominanta (din moment ce durerea majora este in calcaie eu m-as orienta pe etajul L5/S1 si nervul S1) si daca durerile revin atunci candva stabilizarea.
pana cand nu aveti o pierdere de forta musculara sau incontinenta interventia poate sa astepte, puteti sa folositi braul, intariti musculatura spatelui etc.
Un An Nou fericit si fara dureri!
0
30-12-2015, ora 15:41
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles si va multumesc frumos pentru raspuns !
am sa contactez dupa sarbatori medicul care m-a operat ultima oara sa vedem ce solutie imi propune !?
dumneavoastra lucrati in Bucuresti ??

un an BUN va doresc si va urez LA MULTI ANI !
0
21-02-2016, ora 12:46
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
d-na(d-nul doctor adamantium, am fost la Universitar si acolo mi s-a spus acelasi lucru sa : "in acest caz in prealabil trebuie testat cu injectii periradicularecare nervi cauzeaza durerea dominanta (din moment ce durerea majora este in calcaie eu m-as orienta pe etajul L5/S1 si nervul S1) si daca durerile revin atunci candva stabilizarea. "
adica ceva infiltratii intradiscale si paravertebrale pentru ameliorarea simptomelor
0
16-03-2016, ora 08:29
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
imi poate spune cineva ce inseamna :
"traseu moderat neurogen cronic bilateral L3-L4-L5, mai pronuntat L5 stanga, accentuat mult in pozitia de ortostatiune la acest nivel "
acest citat reprezinta de fapt concluzia unui EEG facut la indrumarea unui neuro-chirurg.
Am incercat sa dau de dansul sa-mi spuna daca asta este cauza durerilor mele(descrise mai sus) dupa operatie dar se pare c-a plecat din tara !
Ce sfat imi puteti da ?!
0
17-03-2016, ora 07:48
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
scuzeeeeeee,...mai sus este vorba despre descrierea unui EMG !
0
18-03-2016, ora 07:31
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ce medicatie aveti in momentul de fata?
0
18-03-2016, ora 10:52
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
avand simptomatologia de mai jos si dupa cea de-a doua operatie(L3-L4, L4-L5) minim invaziv, mi s-a dat alanerv, vimovo si bai de apa calda cu sare timp de o luna de zile dar.. ?????
Simptomatologie existenta dupa operatie :

-durerea si amortirea calcaielor permanent ( in special stang dar si pe drept), a talpilor si degetelor mari de la picioare plus cele de langa sunt inca prezente, pot fi tot de la acele deborduri discale L3-L4, L4-L5 la care s-a umblat ??
- durerea dominanta este in calcaie si lateralele talpilor (+ amortirea zonelor respective) si,... amortirea degetelor mari si cele din imediata apropiere mai tot timpul !
- durerea este accentuata daca merg si/ sau daca stau in picioare mai mult timp (15 min) / daca iau ceva de 1 kg intr-o mana
- usoara durere lombara joasa central-stanga ce coboara si pe fesa (stanga)
-durerea si amortirea de la talpa si degetele piciorului drept este mai mare ca inaintea
-la cate luni dupa interventia chirurgicala nervii afectati trebuie sa se repare si/sau vindece
-simptomatologia care am avut-o va mai reveni vreodata, adica stenoza poate recidiva ???

am incercat sa iau legatura din nou cu dansul dar este plecat din tara !
am facut cateva infiltratii paravertebrale cu ozon(4 sedinte) dar dupa cateva zile durerile au reaparut si domnul doctor(care mi-a facut infiltratiile) mi-a recomandat 3 luni la rand alanerv 1x2/zi, avand suspiciunea ca nervii sunt afectati si pe interior !
0
01-06-2016, ora 22:23
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
oare un tratament facut la Sovata m-ar ajuta :

http://www.szovata.ro/muzeum/roman/balneo.htm
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •