nerv prins la operatie

14-05-2012
maryangel
Nu este medic/terapeut
maryangel
Mi-a aparut un lipom care s-a marit intr-un intreval foarte scurt-1 luna.Am mers si l-am operat.Acesta era situat in zona toracica paralel cu omoplatul drept foarte aproape de coloana.Aavut 7.5 cm.Dupa operatie am inceput sa am senzatia de arsura in locul operatiei si ca un cui la incheietura omoplatului drept.Dupa 2-3 saptamani ma durea si paralel sub omoplatul stang.Am luat niste antiinflamatoare, a mai cedat.Dar acum dupa 2 luni durerea este foarte mare, persistenta.Medicul meu la telefon a zis ca s-ar putea sa fii pris un nerv, dar dupa consultatie a zis ca nu e de acolo.Este posibila prima lui ipoteza?Si daca da care ar fii solutia pentru ca e o durere ciudata care ma sperie.Eca si cum ar creste ceva acolo sau nu mai stiu ce sa cred.Va rog o parere!
4 comentarii
0
14-05-2012, ora 15:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Examenul histopatologic confirma diagnosticul de lipom? Cum este cicatricea? O cicatrice vicioasa, dureroasa poate fi excizata. Ati putea consulta si un medic homeopat care va poate prescrie un remediu potrivit pentru durere. Postoperator, se poate recomanda Staphysagria 15CH -5 granule sublingual dimineata si seara, 10 zile ; pentru durere, v-as recomanda si Hypericum 15 CH -5 granule sublingual, dimineata si seara, 1 luna; granulele se iau cu 30 minute inainte de masa.Numai bine
0
14-05-2012, ora 17:00
maryangel
Nu este medic/terapeut
maryangel
Examenul histopatologic confirma diagnosticul de lipom, cicatricea arata foarte bine, durerea nu este in locul operatiei, ci alaturi la mica distanta.Doar ca lipiomul a fost interscapulovertebral si ma gandesc ca la cusut s-a prins un nerv de la coloana ca ma omoara durerea.Am luat dicloreum pastile si tramador supozitoare 10 zile, dar acum ca am terminat durerea a revenit mai intensa si arsura.Deci de la jumatatea spatelui in sus e de rau. Ce ma fac ca nu pot sa-mi desfasor viata, sa merg la servici, m-am saturat de durere.Mutumesc!
0
17-05-2012, ora 19:02
maryangel
Nu este medic/terapeut
maryangel
Sunt din Slobozia nu am gasit nicaieri aceste pastile, nici la farmaciile normale, nici la plafar sau alte de genul.Astazi am fost la Bucuresti unde le-am gasit la o farmacie homeopata.Sunt foarte ieftine asta seara o sa incep cu ele si va tin
la curent cu evolutia, daca au vrun efect in cazul meu, nu vreau sa treca nimeni prin durerile prin care trec eu.Nu mai dorm, dimineata ma trezesc cu ameteala, astazi chiar aveam picioarele moi.O sa merg din nou la medic.Multumesc
d-na doctor!
0
06-06-2012, ora 20:44
maryangel
Nu este medic/terapeut
maryangel
Revin cu evolutia bolii mele.Am fost din nou la medicul meu care mi-a explicat ca daca ar fii gresit nu acestea ar fii fost simptomele, deci nu mi-a dat nici o solutie.Am luat medicamentele homeopate recomandate de d-na dr. si mi-au mai atenuat aceea arsura ca sa pot suporta situatia, insa nu a trecut definitiv.Mentionez ca nu am mai luat de cand am inceput aceste medicamente nimic din cele alopate.Am tot citit pe internet si am descoperit o boala :distrofie simpatica al caror simptome s-ar potrivi cu ale mele, sunt deja speriata, dar am gasit si o clinica specializata in tratarea durerii si am de gand sa merg acolo se numeste "Provita".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: