neoplasm rectal inferior.. second opinion | Forumul Medical ROmedic

neoplasm rectal inferior.. second opinion

10-08-2011
ancaionica
Nu este medic/terapeut
ancaionica
tatal meu are neoplasm rectal inferior, stadiul IV, metastaze hepatice si pulmonare, a facut 23 de sedinte de chimio (mai are 1) 25 sedinte radioterapie, este operat cu anus iliac, dar nu i s-au scos si metastazele hepatice, a facut si chemoembolizare hepatica, dar i-au crescut markerii tumorali si s-a renuntat, inlocuindu-se cu chimio.
l-am programat si la un consult second opinion, numai ca nu stim cum este mai bine sa facem:
-sa mergem acum, inaintea ultimei sedinte de chimio, avand investigatii (CTmarkeri) facute in urma cu 3 luni, inaintea inceperii chimio
sau
- sa asteptam pana termina chimio(mai are o sedinta) si sa mergem apoi, cu investigatiile recente?

Valorile analizelor de sange sunt cumva afectate de faptul ca face chimio? Ar fi reale?

va multumesc!
6 comentarii
0
10-08-2011, ora 19:13
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cred ca cel mai bine ar fi sa luati legatura cu cei de la oncofort, sa va spuna care este procedura lor in situatia data.multa bafta.
0
10-08-2011, ora 20:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
unde se trateaza ? cate serii de chimioterapie a facut si cu ce ?
raspunsul la intrebarea "cum este mai bine" nu o sa primesti, pentru ca ceea ce faceti momentan este recomandarea medicului curant din momentul de fata. nu exista o entitate superioara care sa detina adevarul absolut. tot ce exista este un medic in care sa aveti maximum de incredere, fie ca increderea e castigata pe drept sau nu.
spune-ne intregul parcurs, in ordine cronologica, al tuturor tratamentelor pentru aceasta boala si unde le-a efectuat. voi putea sa-ti spun mai multe!
0
10-08-2011, ora 21:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Raul, iti consumi neuronii inutil, tu sti ca speranta moare ultima.ancaionica stie f. bine ce are tatal ei, ce se mai poate face in st.4, cu metastaze.doar mai tragem de elastic cate putin.oricum Dumnezeu sa fie cu noi mereu.
0
10-08-2011, ora 21:42
ancaionica
Nu este medic/terapeut
ancaionica
2009-diagnostic tumora maligna a rectului inferior, determinare secundara hepatica
25 sedinte radioterapie si 6 sedinte polichimioterapie (irinotecan, calciu folinat, 5 Fluoracil
septembrie 2009/operat -amputatie de rect pe cale abdomino-perineala de tip miles, anus iliac(se constata formatiune tumorala hepatica)
oct 2009oct 2010 -12 sedinte polichimio Folfiri
ianuarie 2011- operatie cura eventratiei.plasa de sustitutie
-embolizare hepaticacu Tachosil
febr.2011/chemoembolizare hepatica farmarubicin si 5 Fluorouracil
mai-august 5 sedinte chimio/ Campto, 5 Fluorouracil, Calciu Folinat
are metastaze hepatice si pulmonare
0
10-08-2011, ora 22:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
multa putere Anca, sunt alaturi de voi cu rugile mele.
0
10-08-2011, ora 23:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
vasi61, nu e chiar asa. de murit, toti murim, este inevitabil, e cel mai sigur lucru al vietii. important e CUM murim si vis-a-vis de asta, dpdv medical, absolut mereu exista solutie, tratament, mijloace de management. ce e important e ca omul sa stie la ce sa se astepte si de la evolutia bolii, si de la posibilitatile de tratament.
respectiv in acest caz evident NU mai exista solutii pentru sperante de vindecare. tot ce se poate face este tratament pentru prelungirea vietii si amanarea aparitiei/progresiei simptomelor. ca atare tratamentul cu citostatice nu se va opri decat in momentul in care nu va mai exista nici un regim care sa-l ajute, sau in momentul in care nu va mai tolera citostaticele, din punct de vedere medical. inafara de asta trebuie instituit si urmat un tratament asazis "paliativ" care consta in, ceea ce e practic cel mai important in acest moment, administrarea simptomelor, in centre sau de personal special destinat pentru asta.
asta e situatia... e drept ca si eu ca si vasi cred ca stiai foarte bine lucrurile astea, cred ca e necesar sa le mai auzi macar odata. iti urez mult curaj si succes! dar si puterea si celeritatea de a accepta ce se intampla!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un studiu promițător asupra cancerului rectal
  • Descoperire crucială în domeniul cancerului de sân metastatic
  •