neoplasm rectal | Forumul Medical ROmedic

neoplasm rectal

17-12-2010
mingah
Nu este medic/terapeut
mingah
miercurea trecuta tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm rectal in urma colonoscopiei.Marti a fost operat. iar pe fisa lui acum scrie neoplasm rectal superior cu invazie de vezica urinara si ansa ileala.Poate cienva sa imi traduca ce insemana acest diagnostic? eu am inteles ca a fost atacat o parte din intestinul subitire si vezica urinara.
Ce complicatii pot aparea dupa aceasta operatie?La cat timp dupa operatie poate sa se dea singur jos din pat? Trebuie sa faca chimioterapie? noua nu ni s-a spus nimic despre acest tratament.


Multumesc frumos
4 comentarii
0
18-12-2010, ora 17:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai inteles bine, cancerul a trecut putin de limita rectului.ai rabdare, cam dupa doua saptamani se va da jos, in functie de cum va decurge refacerea.postoperator, datorita invaziei vezicale si ileale se pot produce ocluzii intestinale, tromboemboliile, probleme la urinare, hemoragii etc.deci e nevoie sa stea cuminte sub supravegherea medicilor. Daca va face radioterpie sau chimioterapie vi se va spune, eu cred ca da.
0
20-12-2010, ora 10:11
mingah
Nu este medic/terapeut
mingah
Multumesc frumos pentru raspuns.Pana in prezent nu a ridicat probleme la urinare, a facut si 2 scaune (moi) pana acum, iar ieri a facut si cativa pasi prin salon.
Acum mai am o intrebare.La cat timp dupa operatie se poate produce ocluzia intestinala?.Maine are o saptamana de la operatie.


Multumesc
0
20-12-2010, ora 18:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu nu spun ca musai va face pe data de.ocluzie intestinala. Ai intrebat ce complicatii POT aparea dupa aceasta operatie si eu ti-am enumerat cam ce se poate intampla pe parcurs, dar nu e obligatoriu ca evolutia sa fie spre inrautatirea si complicarea bolii. S-a ridicat destul de repede.e bine.
0
29-04-2011, ora 18:20
Bogdan171995
Nu este medic/terapeut
Bogdan171995
Buna ziua. Mama mea a fost dianosticata cu neoplasm rectal mijlociu si as dori sa imi explicati ce inseamna ca nu prea stiu si prin ce se trateaza?

Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutaÈ›iile genetice comune cauzează cancer renal
  •