neoplasm mamar

08-11-2013
icara
Nu este medic/terapeut
icara
Buna seara!! Mama mea a fost diagnosticata in ianuarie 2012 cu Neoplasm mamar pe tesut mamar ectopic cu prelungire in axila.a fost operata si i s-a facut Mastectomie radicala modificata tip Madden cu evidare ganglionara axilara. A fost incadrata intru-un stadiu T2N3a G3 Apoi a facut 6 cure de chimioterapie (CTX + MTX+ 5FU) urmata de radioterapie timp de 3 saptamani.
Momentan face hormonoterapie cu Letrozol.
Acum, la 1 an de la terminarea radioterapiei, i-am facut un Ct toraco-abdomino-pelvin, si au aparut unele modificari.
Partea buna e ca nu au aparut leziuni secundare hepatice, renale, osoase.
Prezinta aspect sechelar la nivel pulmonar la nivelul segmentului 1/2 LSS, probabil dupa pneumonia pe care a facut-o iarna trecuta, postradioterapie.
Prezinta ADP la nivel iliac comun si iliac drept de aproximativ 6-8 mm, dar care nu inteleg daca ar putea fi MTS si ce ar urma sa faca pt ele...?!?!?
De asemenea mai prezinta un chist ovarian de aproximativ 18-19 mm. Trebuie operat?? Mama are 66 de ani, iar celalalt ovar este atrofiat iar uterul prezinta dimensiuni in concordanta cu varsta.
Sper sa ma imi dati un sfat mai ales pt ADP-uri...Mmultumesc!!!
2 comentarii
0
09-11-2013, ora 11:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, ne prezinti situatia acestui CT de parca oncologul nu l-a vazut. asa este ? sau l-a vazut si ti-a explicat deja despre ce e vorba ? noi degeaba iti spunem ce si cum, caci oricum nu vei putea face singura, decat daca esti cadru medical. deci spune-ne si ce a zis oncologul, vazand CT-ul.

altfel: ai un CT dinaintea inceperii tratamentului ? aceste investigatii trebuie efectuate in dinamica, unele in comparatie cu altele, la diverse intervale de timp. pentru "adenopatiile" din burta cred ca trebuie sa continui urmarirea ei, nu e de intervenit, la fel si cu chistul ovarian, daca nu cumva da niste simptome (si inteleg ca nu da). pentru evaluarea osoasa ar fi utila si o scintigrafie osoasa, dar asta nu decide decat oncologul vostru, in functie de cat considera el necesar.
0
09-11-2013, ora 20:44
icara
Nu este medic/terapeut
icara
Multumesc pt ca mi-ati raspuns.
Mama are un Ct facut inainte de a fi operata, iar atunci nu aparea altceva decat blocul ganglionar de la care s-a pus suspiciunea de neoplasm mamar (initial s-a considerat ca adenopatia din axila era hidrosadenita). Atunci nu erau adenopatiile iliace si niciun chist ovarian (cred ca acesta a parut din cauza hormonoterapiei?!?!? mai trebuie continuata sau se poate schimba?!?! ). Chistul ovarian nu da niciun simptom, chiar am ramas uimita cand am auzit de el.
Nu am vb cu oncologul inca, pentru ca au fost mici 'probleme' de comunicare dupa efectuarea chimioterapiei.dar am sa merg sa-i arat rezultatul, chiar daca nu-mi face mare placere, pt a vedea ce este de facut.
Sunt speriata cu aceste adenopatii deoarece a fost metastaza ganglionara, daca acestia sunt o continuare la ceea ce a fost axilar?!?!. Iar alta problema este ca nu cred ca mama va fi de acord cu alta interventie chirurgicala si nu stiu ce s-ar putea face cu ele.
Voi incerca sa vb cu dr de la radioterapie cu care am facut si reevaluarile pana acum si cu care am putut comunica mai mult. si am sa incerc sa fac scintigrafia osoasa. Ea are dureri osoase dar speram ca daca ar fi ceva probleme, sa se vada pe Ct si m-am bucurat cand am vazut ca nu erau modificari osoase. Nu s-ar fi vazut totusi??? :(

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.