neoplasm laringian

07-03-2011
alecsandramihaela
Nu este medic/terapeut
alecsandramihaela
Tatal meu la 31 de ani a fost operat de papilom laringian situat in c.v.st. si comisura anterioara. la 34 de ani a fost diagnosticat cu neoplasm laringian T2NoMx operat(formatiune vegetanta cu ulceratii superficiale de marimea unui sambure de cireasa localizata la nivelul comisurii anterioare, in23anterioara a c.v.dr.)i sa practicat laringectomie frontolaterala cu alunecarea si ancorarea epiglotei.ligatura de a. tiroidiana.totusi atunci i sa spus k nu este de natura canceroasa, dar nu i sa dat nici un buletin care sa confirme asta.Acum are 45 de ani si mergand la un control pt k in ultimul timp i se agravase raguseala(el a vb ragusit de la ultima operatie)si respira mai greu i sa spus ca i sa mutat pe partea stanga.nu iau facut biopsie pt ca au hotarat sai faca operatia si ce vor scoate vor tr la biopsie si in fctie de rezultat vor hotari dak ii vor scoate laringele sau nu.ce inseamna neoplasm laring T2N0Mx? este posibil sa fie tot papilom dak e pe aceeasi parte?sau e mai probabil sa fie cancer?pt ca nimeni nu mi zice nimic clar!
2 comentarii
0
07-03-2011, ora 20:23
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ti-am trimis mesaj privat.
0
07-03-2011, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alecsandramihaela
Din pacate comunicarea medic pacient sau rude e o problema.
Din ce ai scris este clar ca (la 34 de ani a fost diagnosticat cu neoplasm laringian T2NoMx ).. deja era un cancer de laringe !!! localizat.. fara metastaze si fara ganglioni inplicati !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.