neoplasm bronhopulmonar stg

12-11-2009
Mihaela.Marcu
Nu este medic/terapeut
Mihaela.Marcu
Buna ziua! As dori sa-mi explice cineva ce inseamna neoplasm bronhopulmonar stg. In urma cu aproape 3 luni tatal meu a facut o radiografie pulmonara si i-au dat un diagnostic prezumtiv de tumoare hilara stanga su i-au dat sa faca brohonscopie. a facut si o biopsie iar pe rezultat la diagnostic scrie : neoplasm bronhopulmonar stg. Nu i-au dat nici un tratament nimic, medicl i-a zis doar sa lase tigarile, sa beau lactate, sa nu bea rece sau fierbinte. Totusi prin diverse parti am auzit ca ar fi vorba de cancer. E adevarat? Medicul i-a zis sa repete brohonscopia din doua in doua luni, pentru ca deocamdata celule nu ar fi canceroase, dar trebuie sa le tina sub observatie.
1 comentarii
0
12-11-2009, ora 21:39
iri myn
Nu este medic/terapeut
iri myn
In momentul in care pe rezultatul unei biopsii pulmonare apare scris doar neoplasm bronhopulmonar stang (fara alte specificatii) acest lucru semnifica un cancer la nivelul plamanului stang.
Nu inteleg de ce doctorul a tras concluzia ca celulele nu sunt canceroase. Un rezultat de biopsie spune SIGUR daca tesutul analizat este o tumora sau nu.
Doar daca er fi scris displazie celulara as fi inteles ca celulele sunt dezorganizate si ar putea suferi in timp o transformare maligna.
Puteti incerca sa cereti sfatului si unui alt doctor. Puteti sa va adresati la Spitalul de Pneumoftiziologie Marius Nasta pentru a cere sfatul unui pneumolog care va poate indruma catre un oncolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.