neo mediastino-pulmonar

14-03-2013
claudia40
Nu este medic/terapeut
claudia40
in urma unor investigatii la plamani tatatului meu i-au dat urmatorul rezultat-leziune nodulara subpleurala situata la nivelul segmentului ventral al lobului superior stang cu diametrul de 2, 5cm avand necroza centrala, contur neregulat.
-multiple leziuni nodulare centrimetrice diseminate pulmonar bilateral.
-scleroenfizem pulmonar, ganglion la nivelul carinei cu 15mm, SCD libere, leziune cu diametrul de 1cm situat in segmentul caudat, hipocatanta avand contur sters.
Concluzii:aspect CT sugestiv pt neo mediastino-pulmonar superior stang cu det. sec.pulmonara cea mai mare avand diametrul de 2, 5cm situata subpleural in segmentul ventral al LS stang(T4N0M1).V-as fii profund recunoscatoare daca mi.ati explica mai simplu despre ce este vorba.Stiu ca pasul urmator este o biopsie, dar in aceasta faza care sunt probabilitatile?!Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
15-03-2013, ora 19:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai sansele sunt foarte mari ca are un cancer pulmonar, care din pacate pare a fi metastatic, deci dincolo de resurse chirurgicale si deci practic fara solutie de vindecare. pentru ghidarea si adaptarea unui tratament adecvat care sa poata sa-i prelungeasca supravietuirea cat de mult posibil, trebuie intr-adevar o biopsie si, cel mai probabil teste suplimentare pe langa examenul histopatologic inerent.
0
17-03-2013, ora 19:09
claudia40
Nu este medic/terapeut
claudia40
sa dea Dzeu sa va inselati sau in cel mai rau dintre cazuri sa existe o solutie de vindecare...va multumesc pentru raspuns si voi reveni dupa efectuarea celorlalte studii.
0
18-03-2013, ora 00:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! si asa sper si eu sa fie. numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.