nelamurire in privinta schizofreniei

10-07-2009
boyd
Nu este medic/terapeut
boyd
Buna ziua, sper ca am postat in sectiunea potrivita.Deci, dupa cum spune si numele topicului am o nelamurire, tatal meu era bolnav de schizofrenie nu stiu ce forma a acestei boli deoarece eu eram mic, el era internat la un spital neuro-psihiatric si am aflat cand eram mai mare ca si-a pus capat zilelor in toaleta spitalului (cand s-a intamplat aveam 2 ani).Eu am 16 ani si in fiecare zi ma gandesc daca nu cumva voi fi bolnav in viitor.Din cate mi-a spus mama cred ca avea schizofrenie paranoida, pleca de acasa noaptea si umbla rudele si mama pe camp sa il caute, nu era constient.
Am citit pe net despre aceasta boala, care ar fi simptomele si nu stiu cat ar trebui sa fiu de ingrijorat. Am impresia cateodata, in special seara ca sunt urmarit, stau in pat cu lumina stinsa si am o senzatie ca nu sunt singur, ca ar fi o entitate prezenta, tot imi imaginez o femeie in varsta moarta.Asta e un pic cam funny :)), recunosc, am vazut un film acum vreo 10 ani cred, un film de groaza in care aparea acel personaj. In ziua de azi am impresia ca sunt urmarit, ca cineva este in spatele meu si ma intorc ma uit nu e nimic da in mintea mea este chipul acelei persoane.Am mai citit despre schizofrenie ca simptom ar mai fi dependenta de calculator si eu stau foarte mult in fata lui, dar aici nu e clar, eu stau la bloc, nu am ocupatie, prieteni cu care sa ies pe afara sa facem diverse activitati ( aici ma refer la vecini, ca sa am cu cine sa stau daca ies pe afara ).
In incheiere am dubii cu privire la schizofrenie, cred ca cele mai multe le am ca tatal meu a suferit aceasta boala si este posibil sa se fi transmis din tata in fiu, nu am simptome de schizofrenie paranoida, cum am mai spus mai sus, ma simt urmarit, in realitate stiu ca nu este nimeni dar subconstientul meu crede altceva.In general sunt o fire pasnica cu cei apropiati, au fost cateva momente in care ma enervam tare stiind ca are loc o nedreptate si atunci eram in stare sa ma cert cu oricine ( nu sa dau in cap doar sa ma cert :).Cam atat. E primul meu post pe acest forum, si am vazut o comunitate deosebita aici dispusa sa ajute cu drag.
2 comentarii
0
11-07-2009, ora 15:34
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
dragul meu, si tatal meu a avut schizofrenie, a murit si el, insa de moarte buna.
Nu trebuie sa te gandesti ca vei mosteni boala. statistic vorbind, e nesansa 15 la suta daca ai avut un parinte bolnav de aceasta boala, deci mica !
Asta statistic vorbind, insa Dumnezeu e mare si nu vei mosteni nimic!
Du o viata lipsita de stress, suparari, oboseala si socuri.
Mananca sanatos, fructe, miere, proteine. fa plimbari in are liber si nu mai fi marcat de moartea tatalui tau.
El e la Dumnezeu si se roaga sa nu patesti tu nimic!
Numai bine, mult curaj, fruntea sus! Doamne ajuta!
0
12-07-2009, ora 11:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
dragul meu, imi cre scuze daca te-am speriat in loc sa te incurajez.
Nu te mai gandi le boala tatauli ca te poti sugestiona in rau.
mare e Dumnezeu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.