nelamurire citire rez biopsie dupa cauterizar..medic va rog

14-10-2009
mikiela
Nu este medic/terapeut
mikiela
Buna ziua,
va rog frumos sa sa ma lamuriti pt ca sunt total bulsersata de ordinea in care mi-au fost efectuate anumite operatiuni si nelamurita in privinta diagnosticului.
Am avut rana pe col si o zona de epiteliu aceto alb de natura necunoscuta.
-La sfarsitul anului trecut am avut Papp neg, 2 analize lab pt hpv(neg pt toate tulp cu risc crescut);
-tratament local ovule;
-in febr 2009 mi s-a facut cauterizare(pe baza analizelor).(medic.care ma avea sub observatie a fost plecat din tara in ziua in care trebuia facuta cauter si m-a preluat un alt medic care a fost oarecum surprins de faptul ca trebuia sa mi se faca cauter si nu altceva)...
-dupa 6 luni la control mi s-au facut 2 colposcopii (pt ca mi-a ramas acea zona alba, dar nu se putea preciza dc era dinainte de cauter sau a aparut dupa)(la interval de 2 sapt) si ovule vreo 2 serii, apoi mi s-a recomandat biopsie
-rezultat biopsie(fragment extrem de mic de col acoperit pavimentos papilomatos, marcat hiperkerotozic usor displazic).
-papp efectuat(luna trecuta) :satisfac pt evaluare, tot negativ, nu mi se recomanda colposcopie urgent, biopsie urg.
Analize citite de medici diferiti m-au facut sa ma gandesc la un eventual cancer sau in viitorul apropiat iar altii ca nu am nimic... !multumesc !
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.