el a fost diagnosticat cu sifilis total AB, si eu - nu

07-10-2010
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
buna ziua,
incep prin a intra in subiect, la data de 7 sept 2010, prietenul meu a fost diagnosticat cu sifilis total AB,
depistat pozitiv la testele vdrl rpr, r=9, 16, tpha pozitiv, in data de 5 10 2010 a repetat tpha in 6 10 201o tot pozitiv analizele facandu se in cadrul spit jud.In data de 6 10 2010, am mers la un laborator privat si am facut testele amandoi, eu negativ vdrl si tpha, iar el vdrl negativ si tpha pozitiv +la dil 1/80, +1/160 si +1/180.
suntem impreuna din iun 2008, cu o intrerupere a relatiei in 2009 aug pana in febr 2010,
nota:nu a avut semne clinice a bolii
mi a spus ca avut alte relatii in vara asta 2010
intrebare...de ce eu sunt neg si el pozitiv ?sex am facut neprotejat
5 comentarii
0
07-10-2010, ora 15:48
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
am uitat sa spun pe azi 7 10 2010 am fost la cabinet venero si a fost diagnosticat si cu herpes genital
0
08-10-2010, ora 00:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce nu aveti nici VDRL pozitiv, nici TPHA si nici un semn clinic, inseamna ca nu aveti sifilis. Deci, tot ceea ce trebuie sa faceti este sa va scoateti cuiul din cap.
De ce nu ati contractat boala ? Deoarece cauza bolii este intalnirea dintre agentul ei: Treponema pallidum si un teren fertil. Probabil ca nu sunteti un teren fertil pentru acest microb. O analogie s-ar putea face cu râmele în nisip. Treponemele astea, chiar seamana oarecum cu niste râme alburii la microscop. Ei bine, oricâte râme duci în nisip, acolo nu se fac râme, nefiind un mediu prielnic lor.
Din fericire, acelaşi teren prielnic Treponemei este prielnic şi herpesului. Dacă nu aţi luat Treponema, aveţi o şansă bună să nu fi luat nici herpes. În schimb, există o probabilitate mai mare decât media să faceţi Candida, fiindcă terenurile care nu sunt prielnice Treponemei sunt, de regulă, prielnice Candidei şi altor ciuperci.
0
08-10-2010, ora 08:41
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
va multumesc domnule doctor Mihnea Dragomir, m ati linistit oarecum, am banuit si eu ceva apropo de candida, deoarece ieri 7 10 2010 cand am fost la cab venero am spus de usturimile care le am in gura ochi si vagin, dar d na doctor de la cab nu mi a spus nimic de asta, dar eu sunt sigura ca e ceva deoarece in mod normal nu am nimic, dar de o sapt au aparut.ultima data cand am facut sex neprotejat cu el a fost in data de 29 09 2010, inainte sa aflu ca re sifilis si herpes genital...acum deja am facut ieri primul moldamin, pt candida ce trebuie sa fac?sa merg la un laborator pt lama?
0
28-10-2010, ora 19:11
Geaninuta90
Nu este medic/terapeut
Geaninuta90
Ma confrut cu niste probleme de cateva saptamani. Eu si prietenul meu am intretinut relatii sexuale, dupa cateva saptamani el a inceput sa aiba niste scurgeri si usturime la urinare. A luat niste pastile pentru infectii urinare, i-a trecut, apoi am intretinut iar relatii sexuale si simptomele au reaparut. Eu nu am nici un fel de simptom, doar scurgere care uneori miroase urat. Am luat si eu pastilele, dar degeaba. Dupa ce intretinem relatiile sexuale, dupa 3 4 zile, ii reapare infectia. Este ceva in neregula cu mine? Mentionez ca sunt intr-o tara straina si nu prea pot sa ma duc la ginecolog deoarece nu am acte, si nu ma controleaza.
0
29-11-2010, ora 15:45
cristina m81
Nu este medic/terapeut
cristina m81
domnule doctor am repetat analizele si la fel vdrl neg si tpha neg eu, dar prietenul meu dupa un tratament cu moldamin are rpr neg si tpha 1/80 +, 1/160+, 1/180+/-.deci a mai scazut
ce trebuie sa fac sa continue tratamentul cu moldamin sau asa va iesi pozitiv ?
mai poate transmite boala ?
si o alta intrebare noi banuim ca este o boala veche nestiuta de el
de cand il cunosc se plange de inima ca l doare (are 28 ani),
ce ne sfatuiti sa facem?
va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: