nelamurire

21-10-2010
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
buna ziua, domnule doctor!nu stiu daca adresez intrebarea pe domeniul dvs, va voi explica de ce nu stiu.in fine, am un baietel de 2.4ani cu SD, pe data de 11.10.10 am fost la pediatru pt ca tusea urat si mi se parea ca se sufoca in somn(banuiam o laringita, pt ca a mai avut si stiam cum se manifesta sau bronsita-acum nu stiam daca Drii orl-isti se ocupa de bronsite.asa ca am ales pediatru...).pe data de 10.10 l-am auzit ca tuseste urat, pe 11.10 tusea si respira greu, dupa amiaza deja incepuse cu 38.6 si frisoane, stare alterata...bun, l-a vazut pediatra:diag:anedofaringolaringobrosita acuta.trat:sumetorlim2*6ml/zi, eurespal 3*6 ml/zi, aerosoli:dexta0.5, ser fiz 2.5, acc 0.5ml de doua ori pe zi, aerius 2*1 ml/zi, oftamesone n 2*2 pic/zi in nasuc, vitc cu propolis.bun, am urmat trat cu sfintenie (il incepuse luni seara 11.10, iar joi seara incepuse sa aiba temperatura38.2-in perioada asta incepuse sa-i curga si nasucul, initial limpede, apoi secretii verzui spre galben.)vineri dim am sunat pediatra care n-a binevoit sa rasp, chiar si-a inchis telef, am ajuns in we.starea lui era tot alterata, cu febra:38.3-38.5 ceda la sp de paracet de 120mg, duminica dim am reusit sa vb cu pediatra, mi=a spus ca nu are cum sa-l vada pana luni dim, sa-l duc la urgente daca consider necesar...l-am dus duminica seara la urgente, l-a vazut o drita in care nu am incredere, pt ca de 2 ori ii pusese diagnostic gresit, pe langa asta era intr-o stare f ciudata...obosita, uituca, iritata...in fine...mi-a spus ca trebuie internat ca are pneumonie interstitiala si faring eritomatoasa, trat:fortum inject.n-am aceptat internarea, nici trat pt ca nu stiam cata incredere puteam sa am, avand in vedere starea in care era.asa ca luni dim, l-a vazut pediatra care i-a dat diag si trat initial:diag acelasi-dar cu infectie:trat:ceclodyne 2*3 ml/250mg/zi, sinupret 8pic*3/zi, prospan 3*3ml zi, vit c15pic*3/zi, pivalone 2 puf/zi, ventolin spray 1 puz/zi, aerius 2*1ml/zi.. aerosoli cu ser fiz2-3 ml*2/zi.+ ca i-a recoltat secretii nas+ gat si le-am dus la laborator...bun, seara a adormit copilul si peste 2 ore s-a trezit plangand groaznic, nu l-am putut calma nici macar cat sa faca o pauza de plans(banuiam otita cu dureri de burtica), la 1 noaptea in aceiasi zi ne-am dus la spit(drita era de garda), l-a consultat, a spus ca-i acelasi diagnostic, i-a dat pe langa ce avea debridat3*3ml, i-a facut o inj- i se parea ca-i ragusit iar(hemisuscinat-scuze daca grasesc denumirile, nu-s de profesie) si ne-a spus ca otita purulenta nu are, dar ar trebui sa-l vada un orl-ist.bun, a 2 a zi, marti dupa amiaza l-a vazut si un orl-ist:otita congestiva bilat, ne-a spus ca diag dat de pediatra nu exista.s-a uitat pe trat pe care-l lua:a ramas prospan, sinupret, ceclodyne, curat nasucul cu ser fiz, apoi pus 2 pic de ser efidrinat, otocalm in urechi si cam atat.de atunci (de marti seara) si pana azi starea copilului e tot alterata, adica plange nu se odihneste, nu mananca, ii disperat sa nu mai vada seringi cu siropuri, se trezeste si adoarme plangand...el stare subfebrila tot are 37.9-38.tuseste cand uscat cand productiv, nasul nu-i mai curge decat cand plange, si in majorit curge limpede, cu f putine sectretii colorate verzui, imi arata ca-l doar urechile, nu mananca mai nimic(300ml lapte/24 h, si 1-2 covrigi, nici sucurile fructe nu le mai vrea), gatul din ce-am vazut eu e tot rosu intens si inflamat.dupa masa ne vin rezultatele la exudate, si mergem iar la pediatra.ideia e ca banuiesc ca antib nu-i ok, nici pt otita, nici pt restul.specific ca toate trat, consulturile, exudatele...toate au fost platite de noi(pana acum am juns la aproape 4 mil in 10 zile, si copilul tot rau se simte).suntem disperati, nu stiu daca am gresit undeva, daca trat au fost ok.l-am dus la dr de la primul semn de boala.e normal ca de luni pana azi(cu ceclodyne in trat) sa-l doara in continuare urechile, si sa nu se vada semne de imbunatatire a starii de sanatate?exista sau nu acest diagnostic?la ce fel de medic ar fi trebuit sa ma adresez, din start pediatru sau orl-ist?multumesc pt ca mi-ati citit postarea si pt raspuns, anticipat!o sa va informez ce a iesit la exudate!
4 comentarii
0
21-10-2010, ora 15:17
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
scuze, diagnosticul era de adenofaringolaringobronsita
0
21-10-2010, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest diagnostic...este o discifrare sau o enumarare a inflamatiei pe mucoasa, ( nazala, vegetatiilor adenoide, faringiana, laringiana, si bronsica)
era mai simplu sa spuna ca este o viroza respiratorie... care afecteaza toate mucosele
de aici si gresala.. o viroza NU se trateaza cu antibiotic... doar cu antiinflamatoare si tratamet local
ati incarcat copilul cu atatea medicamente ( cum credeti ca a reactionat stomacul, ficatul, intestinele.. unui organizm inca ne format ? )
Organizmul este conceput cu multe sisteme de autoaparare.. chear si febra este o reactie de aparare a oragnizmului.. exesul de medicamente.. numai dauneaza vindecarii !
pentri o viroza, probleme de nas, gat, urechi.. e mai bine direct la ORL.
daca e vorba de traheo bronsita.. la pediatru
trebie sa aveti acas un aparat de aerosoli si aspirator nazal...
cu ajutorul lor o sa reusiti sa micsorati mult numarul medicamentelor folosite...
0
21-10-2010, ora 22:40
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
multumesc pt raspuns.exudatele sunt negative, el tot are o stare subfebrila-38.ceclodyne-ul nu-i eficient si pt otita?daca a inceput cu o viroza resp, de ce s-a ajuns la complicatii?!de unde febra de o sapt?stiu ca nu l-ati consultat dvs, dar cateva idei imi puteti da.maine-l duc iar la ORL sa vada in ce stare sunt urechiusele...de pediatra m-am saturat, pt ca n-o gasesc cand am nevoie si se intra f greu la ea.am vb la tel, si mi-a spus ca poata sa-l vada maine...sa inteleg ca trat initial:sumetrolim(mi-a spus ca nu-i antib), eurespal, aerosoli,.a fost gresit?stiu ca multe pot debuta ca o viroza si apoi ascund altceva.dar are 12 zile de trat si doar nasul nu-i mai curge, tuseste mai rar, cand sec cand productiv, starea tot alterata e, vrea numai in brate...cand l-a vazut luni mi-a spus ca-i incarcat cu secretii, si din cauza asta med de la urgenta a spus ca are pneumonie.nici nu stiu ce sa mai fac, daca are rost sa-l mai duc la ea, pt ca rezultatele trat sunt putine...nu stiu daca mai pot s-o cred cand ii da un trat, pt ca cele 2 dinainte nu au fost de mare ajutor, plus ca s-a ajuns si la otita.sa inteleg ca a fost tratat gresit, avand in vedere ca am mers din complicatie in complicatie?!plus ca i-a prescris un sac de medicamente?!pt rosu in gat, nas curgator cu ce pot sa-i fac aerosoli(pt informatia mea in cazuri viitoare)?noi am facut anul trecut vreo 8 luni trat homeopat, dar n-am fost tocmai multumita, pt ca mergea pe o schema complexa, cam cu 12-13 remedii pe zi...iar rezultate au fost, dar stiu ca se poate mai bine.baietelul e la cresa de 4 luni, de at o tine lant:herpangina(de 2 ori), otita(de 2 ori), amigdalita pultacee, viroza asta acum.i-am dat bronvax 10 zile, apoi orl-istul mi-a zis ca nu-i bun, mi-a recomandat baraka, Matei le scuipa, pediatra asta mi-a dat isoprinosine(in primul trat), a ajuns la complicatii in loc sa-l ajute...stiu ca nu-i bine sa-i dau atatea, dar ce sa fac, pe cine sa cred?plus ca de cand s-a imbolnavit(acum) a slabit un kg-a ajuns la 10.900, si asa era slab.
0
22-10-2010, ora 14:02
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
azi au reusit sa-l vada si orl-istul si pediatra.pe langa ce avea a facut si stomatita, iar orl-istul-i-a facut o timpano..., a spus ca-i de preferat sa-l interneze, si ne asteapta maine dim.orl-istul a intrebat-o pt pediatra ce antib sa-i dea, si n-a vrut sa-l schimbe...pana maine dim suntem pe acelasi trat+pt stomatita :ceai salvie, sters gurita cu sol cu bicarbonat alimentar+liv52(pediatra mi l-a dat pt ANOREXIE!, eu il dau pt ficat, normal ca nu mananca cu stomatita si febra.)astia-s pediatrii nostri si ne mandrim cu ei.totul putea fi evitat, noroc ca am gasit un orl-ist bun!numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.