negul din barba

29-05-2011
dianet
Nu este medic/terapeut
dianet
Cu cativa ani in urma(..sa tot fie 25..) am avut un "cos" l-am numit eu chiar in mijlocul barbiei. Greu, foarte greu a trecut. Acum, dupa 25 de ani a aparut ca un por de piele deschis, ca o gaura asemanatoare celor lasate de punctele negre cand sunt scoase. Cand si cand, dupa baie storceam acel punct lasandu-l "curat".. ma obisnuisem cu ideea. Acum s-a format acolo o vinisoara, asemanatoare cu radacina unui neg si...ori de cate ori fac baie incerc sa scot acea mica radacina apucand cu un ac, cu o penseta, dar este imposibil. este foarte adanca si nu reusesc, este o radacina "solida" si adanca. Am dat cu tinctura de rostopasca, am introdus in acea gaura cu ajutorul unui ac si n-am facut decat sa inflamez locul.. sa treaca in timp. Raman la parerea ca este un neg, o radacina a unui neg.Cum pot scapa de aceasta..gaura care in timp a capatat ceva proportii??.. Va multumesc...
1 comentarii
0
30-05-2011, ora 08:28
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Cel mai corect este sa nu mai aplicati nimic pe acea leziune si nici sa o "stoarceti" si sa mergeti la un dermatolog.
Exista posibilitatea (destul de mare) sa nu fie veruca (neg) ci alt gen de formatiune a carei traumatizare v-ar putea crea probleme.
Cu stima,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.