Test papanicolau.. negii genitali

13-02-2012
simonik25
Nu este medic/terapeut
simonik25
In decembrie mi-am facut analiza papanicolau si mi-a iesit bn si la o luna apoi m-am dus la dr ginecolog deoarece aveam mancarimi si imi aparuse ceva crescut k o carnotie si mi sa sp de dr k se numesc condiloame negi genitali.mi-a dat sa aplic pe el o solutie condyline si niste pastile pt imunitate isoprinosine..am tot citit pe net si am vazut k scrie k apar si in gat in urma sexului oral..sunt foarte speriata..va rog sa ma indrumati unde pot merge a-mi face analiza sa vad dak am si in gat..
5 comentarii
0
13-02-2012, ora 15:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Negii genitali apar in urma infectiei cu virusul HPV. Daca ai negi genitali, ai si HPV. Citeste despre HPV si vei vedea ce inseamna. HPV se ia prin contact de orice fel- oral, anal, normal ori chiar prin simplul contact al mucoaselor. Ar trebui sa iti faci genotiparea HPV sa vezi ce tulpini ai, acest virus este responsabil de cancerul de col uterin despre care cu siguranta ai auzit.
Oricum, tratament nu exista, daca il ai traiesti cu el toata viata insa te poate afecta ori nu.
0
14-02-2012, ora 11:27
simonik25
Nu este medic/terapeut
simonik25
dar in analiza papanicolau nu iese acest virus?mie la nici o luna de la analiza mi-au iesit acesti negi...Pentru genotiparea HPV merg la dermatologie sau unde se face? te rog spune-mi sunt disperata
0
14-02-2012, ora 13:52
simonik25
Nu este medic/terapeut
simonik25
si k sa stiu dak am in gat trebuie sa fac vreo analiza?
0
14-02-2012, ora 23:23
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu iti apar in gat... Iti apar in zona genitala doar..
Ma suprinde ca medicul ginecolog nu ti-a recomandat genotiparea HPV. O poti solicita la orice clinica care efectueaza analize de sange, in principiu toti o fac, insa costa 150 ori 300 lei, depinde ce fel de analiza doresti. Iti vor explica la clinica ce fel de analize exista. La papanicolau nu apare virusul HPV, ci doar ce modificari a realizat.. In cazul tau au aparut acei negi genitali.
Este o analiza de sange apropo.
0
09-03-2012, ora 07:51
belacoste
Nu este medic/terapeut
belacoste
buna ziua
mi au aparut un fel de negi, zic eu, in zona pubiana, initial pe picior sus sus iar ulterior in zona cu par a zonei pubiane. este de culoare roz, e mic, nu doare doar ca ma sperie aparitia. interesant e faptul ca dispar de la sine. pe picior unul a disparut singur iar un al doilea s-a infectat cred eu ptr ca puroiat si apoi a disparut. am o foarte mare atentia in ingrijirea zonei melei genitale, ati putea sa ma ajutati cu un raspuns? e legat de o bts? e problema de derma?..imunitate? multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  • Condilomatoza genitală
  •