negi sau altceva??

03-07-2009
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
buna ziua,
de cateva zile mi-au aparut pe mana(un pic mai sus de incheietura) niste bubite mici rosi(ca un conglomerat)i care dau senzatia de mancarime si sunt un pic ridicate de nivelul pielii.OK cand le-am vazut m-am speriat foarte tare si a doua zi de dimineata am cautat o clinica si am fost la control.Dupa 10 min de consult domnul doctor mi-a pus diagnosticul negi si tratament crema Akerat de doua ori pe zi.Pana aici toate ok doar ca ma tot uit de atunci pe forumuri si pe internet sa gasesc poze sa vad cum arata negi respectivi si nu am gasit nimic care sa semene cu ce am eu.
Ar putea fi altceva?
Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
VA MULTUMESC!!!
4 comentarii
0
07-07-2009, ora 15:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Negii sunt excrescente ale analizatorului cutanat (pielii) benigne (care nu au potential oncogen) produse de papiloma virusul uman. Au un aspect rugos, gri-maroni, avand in majoritatea cazurilor forma unei cupole (o ridicatura rotunda).

Pt. a fi sigur ca este vb dsp uiste negi poti sa faci un tratament de minim 5 zile cu tinctura de rostopasca si tinctura de usturoi. Aplici cu putin tifon sau vata hidrofila medicinala sterila tinctura concentrata (nu diluata cu apa; o aplici exact asa cum se comercializeaza in plafare sau orice alt centru cu profil naturist). Aplici prima data tinctura de rostopasca pe acele protuberante cutanate, astepti 15 min si aplici si tinctura de usturoi. Repeti operatiunea de 3 ori pe zi (nu te speria daca te ustura putin!).
Ambele tincturi sunt naturale si nu-ti fac niciun rau, iti fac decat bine. Aceste doua plante se cunosc inca din vremurile ancestrale (stravechi) ca fiind foarte bune pt astfel de conditii medicale.

In caz ca nu-ti vor trece acele "bubite", te sfatuiesc sa consulti un medic dermatolog mai experimentat si mai competent, care sa-ti faca un examen dermatoscopic si anatomopatologic (daca se impune), ambele foarte minutioase. Un astfel de medic dermatolog este dnul Ioan Nedelcu (dar si dna Mihaela Leventer).

Ce ti-am recomandat mai sus poti sa faci sau nu, cum doresti!

Numai Bine si multa sanatate!
0
08-07-2009, ora 12:04
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa-ti spun in mesajul de ieri ca exista o terapie numita crioterapie, terapie cu ajutorul careia negul poate fi "inghetat". Uite un produs care face exact ce ti-am spus:---------*

Numai Bine!

(*modificat de admin)
0
17-09-2009, ora 08:12
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
salutare,
din fericire nu erau negi ci doar o alergie, nu stiu exact la ce factori externi(am aflat acest lucru dupa un al 2 lea consult la un medic dermatolog) tratamentul a fost claritine pastile de 2 ori pe zi timp de 5 zile.
mr.NICK multumesc pentru raspunsri si scz intarzierea;)
0
17-09-2009, ora 17:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu-nimic, te înţeleg! Mă bucur că s-a dovedit a fi doar o "simplă" alergie...toate cele bune şi numai bine!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Negi la mână sau picior - cum scapi de negi
  • Neg pe deget - cauze, tratament, sfaturi utile
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •