negi sau alta boala de piele?

14-07-2011
zmaj
Nu este medic/terapeut
zmaj
Buna,
am o problema la care as vrea sa va cer parerea: acum vreo 10 ani(momentan am 25) am observat ca la incheitura degetului aratator de la mana dreapta mi-a aparut un neg. am reusit sa-l smulg fiind destul de mare insa a curs mult sange.rana s-a vindecat si problema parea rezolvata - adica vreo 2 ani nu am avut probleme. dupa aceea au inceput sa imi apara pe ambele maine niste negi mici - doar pe degete si in special la incheieturile lor, am continuat sa-i rup cu dintii si parca nu se mai vindeca - pielea a devenit ceva mai inchisa la culoare in zona respectiva - si cam odata pe saptamana se descuameaza(este mai rigida decat pielea sanatoasa si un pic galbuie). Am contactat un medic dermatolog si mi-a zis ca este o problema psihica - faza cu rosul degetelor, ca pielea e iritata si doar atat(mi-a dat niste antidepresive si niste unguente care nu au avut nici un efect - renuntasem o perioada sa imi mai rod degetele in zonele respective - insa problema era aceeasi, pielea in zonele respective continua sa se descuameze cand faceam baie). Am contactat alt medic dermatolog care mi-a confirmat faptul ca e vorba de negi si mi-a prescris niste pastile pentru imunitate -Isoprimene sau ceva de genul - de la care mi-a iesit o iritatie pe tot corpul. Am renuntat sa le iau si iritatia a disparut. Problema e in continuare aceasi, piele galbuie care se descuameaza periodic si veruci mici care apar pe degete. Din pacate nu prea mai am incredere sa merg din nou la medic...asa ca un sfat pentru tratarea verucilor vechi ar fi binevenit.(in afara de leacuri babesti)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Papiloamele sau negii trebuie extirpaţi? - atitudinea corectă
  • Tratamentul corect al negilor și papiloamelor
  •